Miláno bojuje se smogem, na den zakázalo vjezd do města

Miláno (Itálie) – Zákaz jízdy osobních aut do města vyhlásila v neděli milánská radnice. Aby se město zbavilo smogu, nebylo možné od deseti do osmnácti hodin jezdit po lombardské metropoli soukromým osobním vozem. V ulicích byly k vidění například policejní vozy, taxíky a také autobusy městské hromadné dopravy, jejíž provoz byl posílen. Výjimku dostali také řidiči, kteří se vydali autem na fotbalové utkání týmu AC Milán.

Město se potýká se smogem dlouhodobě a snaha radnice o boj s ním se dotýká především řidičů osobních aut. Od loňska se ve městě vybírá tzv. ekologické mýtné. To sice trochu pomohlo zlepšit životní prostředí, ale ne dostatečně. Milánští ovšem vesměs nejsou příliš spokojeni s úrovní své městské hromadné dopravy, a tak stále dávají přednost svým autům.

Radnice připravuje po dni, kdy se nesmělo ve městě jezdit, další akce na omezení smogu. Zákaz jízdy bude zřejmě opět platit za dva týdny, dlouhodoběji by mohly situaci pomoci dvě nové linky metra. Vedení města také uvažuje o absolutním dlouhodobém zákazu vjezdu všech aut, jejichž motor nesplňuje emisní normu EURO4 nebo EURO5.