Na horách napadne až 30 cm sněhu, hrozí laviny

Praha - Z úterý na středu napadne ve vyšších polohách 15 až 30 centimetrů sněhu, navíc bude foukat silný vítr. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto varoval, že v celé České republice hrozí sněhové jazyky, s výjimkou Prahy a Jihomoravského kraje i závěje. Výstraha platí pro oblasti ležící 500 a více metrů nad mořem. Sněžení nebo smíšené srážky přinese tlaková níže od Severního moře. V Krkonoších a v Jeseníkách platí třetí stupeň z pětistupňové škály lavinového nebezpečí. Masy prachového sněhu ohrožují turisty a obyvatele hor i mimo lavinová pole a v příštích dnech se situace ještě zhorší.

„V úterý odpoledne a k večeru začne zesilovat vítr, večer od západu očekáváme sněžení, které se v noci na středu rozšíří na celé území,“ upozornili meteorologové. Od úterý do středy by proto mohlo napadnout pět až 15 centimetrů sněhu, na horách až 30 centimetrů. Vítr navíc bude v nárazech dosahovat rychlosti až 90 kilometrů za hodinu, na hřebenech hor až 110 kilometrů. Níže položené oblasti zasáhne déšť nebo smíšené srážky.

Lavina zabila o víkendu muže

V následujících dnech bude přes den mezi minus třemi stupni až nulou, v noci minus deset až minus tři stupně. Z úterý na středu doporučují meteorologové řidičům velmi opatrnou jízdu, ve vyšších polohách i sněhové řetězy. Na horách by také měli lidé sledovat informace horské služby.

Ve Velkém Kotli v Jeseníkách usmrtila v neděli odpoledne lavina pětatřicetiletého skialpinistu. Velký Kotel je lavinovým polem a muž se tam vydal, ačkoliv ve stejné lokalitě zahynul před rokem osmnáctiletý snowboardista.