Vnitro zahájí kvůli poplatkům správní řízení s dalšími čtyřmi kraji

Praha - Ministerstvo vnitra zahájí správní řízení kvůli systému proplácení zdravotnických poplatků s dalšími čtyřmi kraji - Středočeským, Pardubickým, Moravskoslezským a Libereckým. Ministerstvo původně plánovalo, že povede řízení také s Jihomoravským krajem. Podle mluvčí ministerstva Jany Malíkové ale odpoledne obdrželo usnesení tamního zastupitelstva, které musí nejdřív prozkoumat. Už od ledna vede ministerstvo správní řízení se čtyřmi kraji - Zlínským, Jihočeským, Ústeckým a Královéhradeckým. Podle středočeského hejtmana Davida Ratha je rozhodnutí ministerstva vnitra zahájit správní řízení kvůli poplatkům protiústavní. Kraj je připraven vést s vnitrem kompetenční spor, systém hrazení poplatků za pacienty krajských nemocnic zatím měnit nebude, řekl dnes Rath novinářům. Stejný krok již avizovalo ústecké hejtmanství.

„Ministerstvo vnitra porušuje Ústavu České republiky a budeme to řešit ústavní stížností,“ prohlásil Rath. „Jsme přesvědčeni, že ministerstvo vnitra není oprávněno toto vůbec řešit, protože je to v rozporu s kompetencemi jednotlivých státních a nestátních orgánů,“ uvedl hejtman. Podle vnitra je systém proplácení uplatňovaný kraji v rozporu se zákonem. Vnitro chce správní řízení ukončit v šedesátidenní lhůtě, tedy do 2. dubna, a v případě čtyř krajů, s nimiž už správní řízení vede, do 8. března.

Středočeští zastupitelé v polovině ledna schválili případnou změnu proplácení regulačních poplatků za pacienty krajských nemocnic, ke které by kraj přistoupil, pokud by ministerstvo trvalo na svém právním názoru. Poplatky by po úpravě systému již pacientům nehradil kraj, ale samotné nemocnice. Pro pacienta by tak zůstalo vše při starém, změnila by se jen formulace dotazu zdravotníků. Rath ale dnes řekl, že kraj k této změně zatím přistupovat nebude.

Středočeský kraj loni podle Ratha vynaložil na hrazení regulačních poplatků za pacienty krajských nemocnic 80,3 milionu korun. V hrazení regulačních poplatků pokračuje i letos, v rozpočtu má na to vyčleněno 80 milionů.

„Ministerstvo nemá do těchto věcí zasahovat“

Hejtmanka Ústeckého kraje za ČSSD Jana Vaňhová novinářům řekla, že cílem kompetenčního sporu bude správní řízení zastavit. Kraj již má vybranou právní kancelář, která ho bude zastupovat. Usnesení zastupitelstva prošlo díky hlasům ČSSD a KSČM, pro návrh se dnes vyslovilo 32 z 55 zastupitelů. Proti se postavilo hnutí Severočeši.cz, občanští demokraté se hlasování zdrželi.

Podle Vaňhové se vedení Ústeckého kraje domnívá, že má právo si o svém majetku a penězích rozhodovat. „Myslíme si, že tady jsme v právu a že ministerstvo nemá do těchto věcí zasahovat. Kraj vkazuje, že bude pokračovat v placení regulačních poplatků, a vzkazuje to směrem k ministerstvu i občanům Ústeckého kraje,“ uvedla. „My jsme samozřejmě s takovým postupem počítali a očekáváme, a taková dohoda je, že poslanci ČSSD podají ústavní stížnost,“ dodal moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas.

Lidé, kteří chtějí, aby za ně v některé z krajských nemocnic poplatky uhradil Ústecký kraj, nyní podepisují čestné prohlášení. Tím přijímají závazek kraje, že za ně poplatek zaplatí, a v nemocnici již nic nehradí. Plzeňský model funguje tak, že lidé v nemocnici za ošetření zaplatí a pak musejí požádat kraj o peníze. Ministerstvo vnitra proti němu nic nemá, představitelé Ústeckého kraje ho považují za administrativně komplikovaný.

Loni Ústecký kraj na poplatcích za pacienty v krajských nemocnicích zaplatil zhruba 42 milionů korun. Letos má v rozpočtu vyčleněno 24 milionů korun na poplatky do poloviny roku.

Zatím čtveřice krajů ministerstvu vyhověla

Jedním z krajů, který na varování ministerstva reagoval, je Vysočina. Region se nechal inspirovat Plzní, jejíž systém ministerstvu nevadil. Všichni pacienti nyní musejí v každém případě poplatek zaplatit. Od lékaře poté dostanou formulář darovací smlouvy. „Pacient vyplní tiskopis darovací smlouvy a spolu s dokladem o úhradě poplatku tyto dokumenty donese a nebo pošle na kraj Vysočina,“ nastínila mluvčí jihlavské nemocnice Veronika Novotná.

Částečnou změnu udělal i Jihomoravský kraj. Od začátku února změnil způsob vracení poplatků zatím jen ve svých lékárnách, v nemocnicích až od prvního března. Lékárníci teď místo darovacích smluv nabízí klientům slevu. Celkovou sumu pak naúčtují kraji, který to proplatí. Jihomoravský kraj se tak zatím vyhnul správnímu řízení. Karlovarský a Olomoucký kraj změnil systém už loni v prosinci.

Regulační poplatky

zavedl bývalý ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Systém byl od té doby upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, pokud je lék levnější než 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Osvobozeny jsou děti do 18 let. Snížil se jim navíc ochranný limit z 5000 korun na 2500 korun, stejně jako lidem nad 65 let. Kraje, které nyní ovládá levice, ve svých nemocnicích poplatky občanům hradí. Podle hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha chystá nyní levice kvůli poplatkům další stížnost k Ústavnímu soudu.

ČSSD a KSČM se snaží ve sněmovně prosadit zrušení poplatků. Počátkem prosince uspěly v prvním čtení. Je ale pravděpodobné, že se jim úplné zrušení systému regulačních poplatků nepodaří schválit, nemají k tomu dostatek hlasů.

Postup při správním řízení je takový, že proti rozhodnutí ministerstva mohou kraje podat opravný prostředek, takzvaný rozklad. Tím se pak zabývá rozkladová komise ministerstva vnitra. Po nabytí právní moci a po uplynutí lhůty pro zjednání nápravy podá vnitro žalobu u příslušných správních soudů na zrušení usnesení krajských orgánů.