TOP 09 chce měnit vládní protikorupční balíček

Praha - Poslanci TOP 09 se budou snažit zabránit schválení předloh, které by zvýšily rozpočtový schodek. Znovu navrhnou snížit příspěvky politickým stranám o 50 procent na následující tři roky. První místopředseda strany Miroslav Kalousek zařadil rovněž mezi priority TOP 09 pro tuto schůzi sněmovny doplnění vládního protikorupčního návrhu o zprůhlednění zadávání zakázek. Navrhovaný institut protikorupčního agenta ale poslanci této strany nepodpoří.

Pavel Severa:

„Naším cílem je zveřejnění a zprůhlednění všech rozhodnutí a prosvícení pološera, kterého je v dotacích a veřejných zakázkách příliš.“

Zástupci TOP 09 ve sněmovně budou podle Kalouska hlasovat pro to, aby prošel do druhého čtení. V něm budou navrhovat, aby zadavatelé veřejných zakázek museli zveřejňovat zadávací dokumentaci na svém webu. Po otevření obálek s nabídkami by výběrová komise měla za povinnost dát přítomným uchazečům o zakázku informace o nabízených cenách. Uzavřenou smlouvu by zadavatelé museli do měsíce zveřejnit na internetu. Uchazeči by se nesměli dovolávat obchodního tajemství.

TOP 09 podporuje vládní protikorupční balíček s výjimkou protikorupčního agenta, protože stát podle představitelů strany nesmí vzbudit ani podezření, že sám provokuje k trestné činnosti. Podle Severy je agent vhodný do zločineckých struktur, v případě korupce není použitelný. Ve třetím čtení TOP 09 hlasovat pro protikorupčního agenta nebude, dodal Kalousek.