Jednu z kateder v Plzni povede autor občanského zákoníku Karel Eliáš

Plzeň - Dvě ze tří kateder plzeňských práv mají nové vedení. Velkou katedru soukromého práva, jež vznikla jako součást reforem, povede autor nového občanského zákoníku Karel Eliáš, který pomohl upozornit na skandály na fakultě. Do čela katedry právních dějin se postaví Karolina Adamová. Oba na škole učí. Neobsazena zůstane katedra správního práva, na kterou jako odborný asistent nastoupí náměstek ministra životního prostředí František Korbel, kdysi náměstek Jiřího Pospíšila na ministerstvu spravedlnosti. Podle děkana je Korbel, který vzešel z výběrového řízení, expertem na správní právo.

„Komise dnes vybrala profesora Eliáše a profesorku Adamovou. Katedru správního práva necháme zatím neobsazenou, chci počkat na dořešení kauzy doktora Kramáře,“ uvedl Pospíšil. Květoslav Kramář se před časem vzdal funkce šéfa katedry, když se zjistilo, že bylo nestandardně manipulováno s jeho prací. Na fakultě se mluví o tom, že byl obětí machinace bývalého vedení, protože začal podporovat reformy na škole. Pověřeným šéfem katedry tak zatím zůstává Jan Malast.

Práva také zveřejnila informaci, že mezi fakultami Západočeské univerzity získala za loňský rok čtvrtý nejlepší výsledek podle databáze RIV, jež eviduje výsledky v oblasti vědy a výzkumu. Zatímco v roce 2008 měla pouhé čtyři body, za loňský rok jí bylo uznáno téměř 1800 bodů. To je po právech v Praze s téměř 4880 a právy v Brně se 3810 body třetí místo mezi právnickými fakultami v ČR. „Potvrzuje se, že vědecká a publikační činnost zaměstnanců našich práv je zcela srovnatelná s takovými činnostmi pražské a brněnské fakulty, vezme-li se velikost těchto fakult,“ uvedl Pospíšil.

Podle proděkana fakulty Petra Bezoušky se podařilo zlepšit výsledky zejména díky aktivitě mladých akademiků, fakulta také přestala vykazovat svou činnost přes Ústav státu a práva, s nímž měla smlouvu. Smlouvu kritizovala například akreditační komise. Podle ní z fakulty vyváděla peníze a byla pro práva nevýhodná. Šéfem ústavu byl bývalý děkan Jaroslav Zachariáš.

Fakulta propustí 30 procent zaměstnanců

Skandály zmítaná práva, která nyní prochází reformou, čekají i další personální změny. Koncem týdne by mělo být jasné, kolik lidí přesně fakultu opustí. Podle Pospíšila musí fakulta letos ušetřit 16 milionů korun na mzdách, propustí asi 30 procent zaměstnanců. Na fakultě bylo původně 150 až 160 lidí, deset jich už odešlo. Zůstat by mělo kolem stovky vyučujících.

Jiří Pospíšil
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24