ČT: Na cizinecké policii zmizely vízové štítky pro legalizaci pobytu

Brno - České televizi se podařilo zjistit, že loni v červenci se z brněnského pracoviště jihomoravské cizinecké policie ztratily tzv. vízové štítky pro potvrzování dlouhodobého pobytu. V rukách organizátorů nelegální migrace přitom znamenají obrovské bezpečnostní riziko. Případ v současnosti vyšetřuje policejní inspekce. Vízový štítek má pro tiskárnu cenin hodnotu pouze výrobních nákladů, ale pro podsvětí se cena nevyplněného štítku vyvažuje zlatem. V dokladech cizince totiž znamená zlegalizování pobytu. Proto nakládání se štítky podléhá nesmírně přísným pravidlům, která ale v Brně byla zřejmě porušena.

Vnitřní šetření na brněnské cizinecké policii údajně na viníka neukázalo. Kauzu proto nyní řeší policejní inspekce, ani ta zatím ale příliš nepokročila. „V této věci nebylo zahájeno trestní řízení,“ uvedla Martina Lídlová, mluvčí Inspekce Policie ČR. Inspekce se případem zabývá od loňského prosince, vízové štítky se ale ztratily už v červenci. Policie nechce prozradit konkrétní informace a neuvedla ani, kolik lístků z tisícikusového balíku zmizelo.

ČT se podařilo zjistit, že ztracené štítky už někdo zneužil, a to v Číně. „Víme o tom, Čína nás informovala, my spolupracujeme s cizineckou policií,“ uvedl Filip Kanda, mluvčí ministerstva zahraničí. Přestože chybějící sériová čísla figurují v mezinárodní policejní databázi, riziko je obrovské. Zneužitý originální vízový štítek lze odhalit pouze při důkladné kontrole.

Policista už v říjnu přijal úplatek za prodloužení víza

Pro brněnskou cizineckou policii je tato kauza už druhým skandálem z loňska krátce za sebou. V říjnu Reportéři ČT natočili policistu Zdeňka Dulínka, jak si říká o úplatek za prodloužení víza. Dvěma jeho nadřízeným šéf oddělení za nedůslednou kontrolu snížil plat.

I tehdy hrál důležitou roli vízový štítek. „Policista, který vydal vízový štítek panu Dulínkovi nezaznačil toto do služebních pomůcek, a kolega, který přebíral službu, si je nepřepočítal,“ oznámil ředitel brněnské cizinecké policie František Štěpánek. Dulínka čeká za přijímání úplatku a zneužití pravomoci veřejného činitele soudní řízení.