Postižení studenti budou zřejmě zvýhodněni při placení školného

Praha - Handicapovaní studenti by měli být zvýhodněni při placení školného a nákladů spojených se studiem. Počítá s tím návrh zákona, který chce vládě počátkem května předložit ministerstvo školství. Návrh finanční pomoci studentům počítá například i s tím, že by postižení dostávali dvakrát tak vysoký příspěvek na studia než zdraví. Zároveň by mohli čerpat granty na speciální studijní pomůcky, platili by také nižší úrok při půjčce na studia. Ministerstvo také odstranilo věkovou hranici do 26 let. Změny jsou součástí reformy vysokého školství, kterou úřad připravuje už několik let.

Komplexní a systémové řešení péče o handicapované studenty v ČR chybí. Speciální centra se zaměřením na tyto studenty má pouze polovina vysokých škol. Instituce navíc dostanou potřebné peníze pouze v případě, že o ně požádají prostřednictvím různých grantů. „Nemůžeme řešit pouze ojediněle finanční pomoc studentům a přitom nezohlednit i úroveň služeb a finanční podporu samotným univerzitám,“ domnívá se mluvčí Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové Monika Granja.

Podle poradkyně ministryně školství Simony Weidnerové se bude situace handicapovaných vysokoškoláků řešit na dvou úrovních. První obsahuje adresnou pomoc přímo studentům. Konkrétní návrh zákona by měla vláda dostat počátkem května. Druhá úroveň zahrnuje institucionální financování, tedy finanční prostředky pro vysoké školy, které musí pro studenty vytvářet pomůcky a prostředí. Návrh zákona ale ministerstvo teprve zpracovává.

Životní náklady při studiu se pohybují kolem 8500 korun měsíčně. Handicapovaný student by měl dostat studijní grant ve dvojnásobné výši, tedy přibližně dva tisíce korun měsíčně. Navíc studenti dostanou i doplňkové granty na dojíždění, ubytování a pomůcky, které potřebují ke studiu. Handicapovaní vysokoškoláci budou mít nárok i na půjčku, která bude pro normální studenty nízkoúročená, pro handicapované by měl být úrok dotován státem. Například studenti se třetím, nejtěžším stupněm invalidity by neplatili žádný úrok, studenti s prvním stupněm invalidity by platili 50 procent úroku.

Ministerstvo počítá i se spořením na vzdělání

Nově by se mělo zavést také spoření na vzdělání. „Pro rodiče s handicapovaným dítětem by vznikl nárok na dvojnásobnou výši státní podpory ve formě daňové úlevy v případě, že by svému dítěti spořili na vzdělání,“ stojí v materiálech MŠMT. Na toto spoření by mohli přispívat i zaměstnavatelé podobně jako třeba u penzijního připojištění. Zaměstnavatelé by také měli mít slevu na pojištění, pokud přijmou na praxi nebo příležitostnou práci handicapovaného studenta.


Podle výzkumu Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové tvoří handicapovaní jen 0,14 procenta vysokoškolských studentů. V loňském školním roce studovalo na českých vysokých školách 523 lidí s postižením.