V Moravském Krumlově přestěhují autobusové nádraží

Moravský Krumlov - V Moravském Krumlově na Znojemsku odsunou z náměstí zastávky autobusů. Nové autobusové nádraží město postaví za řeku Rokytnou u podniku Saint-Gobain Vertex. Na původní záměr z roku 1971 se však dosud nikdy nenašly peníze. Až nyní město uspělo se žádostí o dotaci z evropských fondů. Pokryje 32 milionů korun z celkových nákladů vyčíslených na 48 milionů korun, uvedl starosta Jaroslav Mokrý (ODS).

Podle Mokrého je Moravský Krumlov snad posledním městem, jemuž dosud zastavují autobusy na hlavním náměstí. Zastávky autobusů přitom blokují hlavní rozvojový záměr města - revitalizaci náměstí.

Krumlovským náměstím denně projede 120 spojů. „Ty autobusy tam stojí, čoudí, páchnou, takže to nemůžeme déle trpět,“ uvedl Mokrý. Na náměstí je dnes devět zastávek. Po revitalizaci zůstane jediná, kde autobusy jen nakrátko zastaví, aby umožnily cestujícím vystoupit a nastoupit. Parkovat budou na nádraží, které má být hotové ještě letos.

Podle Mokrého je stavba nového autobusového nádraží jedním z projektů, u nichž Moravský Krumlov po letech snah uspěl se žádostí o evropské dotace. Díky nim by letos ve městě měly začít investice za více než 200 milionů korun. Správa a údržba silnic tam za 80 milionů korun opraví silniční průtah, za dalších 80 milionů korun se bude stavět kanalizace. Investici má na starost svazek obcí Vodovody a kanalizace Třebíč, Krumlov doplácí 11 milionů korun. Dalších 25 milionů korun půjde na zateplení školy, evropská dotace pokryje polovinu nákladů.