Desítky Němců přijdou o uplacený český řidičák

Nepomuk (Plzeňsko) – Několik desítek až stovek Němců, kteří v autoškole Görner v Nepomuku získali nepoctivě řidičské průkazy, je budou muset vrátit. Většina klientů autoškoly přišla ve své zemi kvůli závažnému porušování zákonů o řidičské oprávnění. Za úplatek si ale nové doklady zařídili v České republice. Případem už se začal zabývat soud. Všichni obvinění odmítají vypovídat. Učiteli autoškoly hrozí až osm let vězení. Zkušebnímu komisaři a tlumočnici tresty nižší. Nepomucká radnice zahájila správní řízení u prvních 140 cizinců. Dva z nich už o svůj český řidičák přišli. Nový průkaz si v Nepomuku udělalo kolem 600 cizinců.

Autoškola Görner nalákala nové klienty na inzerát. Stačilo podle něj zaplatit 2500 eur a nový doklad byl na světě. Když si Němci připlatili 300 eur, tlumočnice Marcela Nucová za ně navíc vyplnila i testy. Průkaz si tak koupil například i 84letý důchodce, který sám už ani nevystoupil z auta. Dopravní odbor krajského úřadu zjistil pochybení už na konci roku 2007.

Učitel autoškoly si měl přijít na 103 tisíc eur

Podle kriminalistů byl celý systém dobře propracovaný. U testů radil zkušební komisař Roman Rout, učitel autoškoly Pavel Beneš hlídal u dveří. „Ze zajištěného diáře učitele vyplývá, že měl jeho čistý zisk činit 103 tisíc eur,“ dodal okresní státní zástupce Plzeň-jih Zdeněk Slepička.

Podmínkou pro získání řidičáku bylo studium na území ČR nebo přechodný pobyt v délce 185 dní. Potvrzení o pobytu a studiu ale byla většinou falešná. Jeden z domů, kde měli Němci údajně přechodně bydlet, se v tu dobu opravoval a byl proto neobyvatelný. Vedení autoškoly Görner tvrdí, že o praktikách nevědělo. Pobočka, kde měly podvody probíhat, je od ledna zrušená.

Autoškola Görner
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24