Poláci si stěžují na ničení dvojjazyčných nápisů

Ostrava - Představitelé polské menšiny v Moravskoslezském kraji chtějí změnu zákona o obcích. Norma totiž řeší i zřizování výborů pro národnostní menšiny, které se v obcích zabývají polskými záležitostmi. Zástupci menšiny ale tvrdí, že současná verze je neprůhledná a dává prostor k manipulaci při volbě jednotlivých členů. Podle předsedy Kongresu Poláků v ČR Józefa Szymeczeka, který dnes na toto téma v Ostravě jednal s prezidentem Václavem Klausem, jsou pak výbory nefunkční. Zástupci menšiny se na jednání dotkli i problému ničení polských nápisů z dvojjazyčných tabulí. S prezidentem se ale shodli na tom, že spíš než o akt nacionalismu jde o vandalství.

Szymeczek věří, že menšině Klaus může s legislativními změnami pomoci: „Jde nám o to, aby byl zákon o obcích víc průhledný.“ Podle zákona vznikají výbory v obcích, kde žije víc než deset procent Poláků. Szymeczek ale tvrdí, že v některých obcích při volbě členů dochází k manipulaci a nekorektnímu jednání: „Tyto výbory jsou pak zablokované a nepodporují polskou věc.“

Podle Klause jsou česko-polské vztahy na dobré úrovni. Připustil ale, že se občas mohou objevit problémy: „Myslím, že se to ale musí řešit na lokální úrovni. Prvním místem je výbor pro národnostní menšiny kraje.“ Podle prezidenta je zbytečné zakládat nové organizace, které by problematiku duplicitně řešily.

Za ničením dvojjazyčných tabulí stojí vandalové

Na schůzce se řešilo také ničení polských nápisů z dvojjazyčných tabulí. Szymeczek se nebojí, že by za ničením nápisů bylo zhoršení česko-polských vztahů: „Shodli jsme se na tom, že to jsou excesy, které snad rychle pominou. Říkali jsme panu prezidentovi, že by to chtělo větší osvětu pro většinovou společnost.“ Problémy s útoky vandalů má například Český Těšín. Některé dvojjazyčné tabule z ulic města zcela zmizely, desítky dalších byly poškozeny. Problémem se už zabýval i polský prezident Lech Kaczyński. V polovině února přijede na Těšínsko i ministr pro národností menšiny Michael Kocáb.

Od srpna 2008 do konce loňského roku bylo v Českém Těšíně odcizeno pět uličních tabulek s polským textem, sprejem jich bylo poškozeno dalších několik desítek. „Jde o akt vandalství, poškozování cizí věci. Mrzí mne, že dnes, když se otevřely hranice a žijeme společně v Evropské unii, někteří lidé takto vyjadřují svůj postoj,“ uvedl starosta Českého Těšína Vít Slováček (KDU-ČSL).


V České republice se při posledním sčítání přihlásilo k polské národnosti 52 tisíc lidí. 80 procent z nich žije v Moravskoslezském kraji, především na území Těšínského Slezska.