Tendr na nové útočné pušky vyhrála Česká zbrojovka

Praha - Tendr na téměř 8000 nových útočných pušek ČZ 805 pro českou armádu vyhrála Česká zbrojovka, která podle ministra Martina Bartáka jen těsně porazila belgickou firmu FN Herstal. Na nákup pušek, které postupně nahradí 50 let staré samopaly vz. 58, armáda vyčlenila 1,5 miliardy korun. Informaci přinesla televize Nova.

„Rozhodovaly předem stanovené a pevně dané parametry, na jejichž základě se komise rozhodla a vydala toto doporučení,“ řekl Barták. V médiích se ale v uplynulých týdnech objevily informace, že požadovaná ráže zbraní nevyhovuje pro nasazení v bojové misi v Afghánistánu. Některá vojska NATO údajně tyto pušky nahrazují zbraněmi s jiným kalibrem. Objevily se také námitky, že samopaly České zbrojovky nejsou dostatečně vyzkoušené. Podle některých odborníků má nová puška menší dostřel a průbojnost než třeba zbraně, které používá v Aghánistánu radikální islámské hnutí Taliban. Jejich výhodou by naopak mělo být to, že u ČZ 805 lze rychle změnit ráži.

Zbraně by měla zbrojovka dodat do konce roku. Nyní se podle informací ministerstva budou muset dohodnout ještě další podmínky, které by mohly v krajních případech dodávky případně zbrzdit. „Ten proces není zdaleka ukončen. Budeme dále jednat o znění smlouvy a dalších kritériích. To potrvá několik týdnů. Až poté můžeme považovat tento proces za dokončený,“ dodal Barták.


Cílem tendru je nahradit pušku vzor 58, která českým vojákům slouží již půl století a fakticky zůstává jednou z nejstarších položek ve výzbroji armády. Přestože jde o zbraň na svou dobu bezesporu kvalitní a spolehlivou, je v současné době již zastaralá. Obrana zakázku vypsala v polovině listopadu. Na zaslání nabídek měly zbrojařské firmy měsíc. Zástupci firem Heckler&Koch a Beretta ale lhůtu kritizovali jako příliš krátkou. Podle ministerstva ale byla stanovená lhůta pro podání nabídky zcela přiměřená běžné praxi vzhledem ke skutečnosti, že předmětem zakázky bylo zboží dostupné na současném trhu.

Ministerstvo obrany
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24