Spor mezi Fischerem a Bursíkem pokračuje

Praha - Spor bývalého předsedy zelených Martina Bursíka s premiérem Janem Fischerem pokračuje. Jde o to, že se ve sněmovně nebude projednávat nový horní zákon. Vláda ho stáhla a podle Bursíka za tím může být korupce. Rozezlený premiér úplatky odmítá a trvá na Bursíkově omluvě. Zároveň se zjistilo, že někdejší předseda zelených měl v minulosti radit jak těžařům uhlí, tak ministerstvu životního prostředí. Podle Bursíka jde o diskreditační kampaň. Před polednem se k tomu Martin Bursík vyjádří více.

„Zdůvodnění vlády je skandální podlehnutí lobbismu a naznačuje korupční jednání vlády, pane premiére,“ tak vládu minulý týden obvinil z korupčního jednání kvůli stažení novely horního zákona bývalý předseda zelených Martin Bursík. Novelu ještě předkládala minulá Topolánkova vláda.

Fischer minulý týden vyzval Bursíka k omluvě, té se ale nedočkal. Místo toho Bursík vyrukoval s dalšími otázkami. „Rád bych, abychom věci vrátili do normálu, ale tomu musí předcházet vysvětlení ze strany premiéra velmi nestandardních kroků vlády, které odpovídají zájmům uhelných těžebních společností,“ popisuje situaci Bursík.

Premiér Jan Fischer

1„Kdy, koho, kde, kolik. To bych rád slyšel, to jsem bohužel neslyšel i v tom velmi exaltovaném vystoupení pana Bursíka. Já jsem na něj reagoval, jak jsem reagoval, a ta obvinění odmítám, v plném rozsahu odmítám.“

Podle Bursíka si vláda osvojila účelovou argumentaci ministerstva průmyslu a obchodu a premiér by měl stažení novely zdůvodnit. Fischer kontroval, že vláda neměla důvod držet ve sněmovně zákon, který většina poslanců nechce projednávat.