První odsouzený k domácímu vězení za sebou zavřel branku

Loučovice (Českokrumlovsko) - V pondělí nastoupil poprvé v historii České republiky odsouzený do domácího vězení. Těsně před osmou hodinou večerní za sebou zamkl branku malého domku v Loučovicích na Českokrumlovsku. Už o necelé dvě hodiny později byl podroben první kontrole. Pozemek nesmí opustit do pěti ráno a o víkendu vůbec. Roční trest dostal Štefan Rolník za napadení známého své družky. Ministerstvo spravedlnosti si od nového programu slibuje hlavně stamilionové úspory. Alternativní trest domácího vězení zavedl nový trestní zákon.

„Je to pro mne rozumnější, než být za mřížemi a nevidět děti,“ komentuje domácí vězení odsouzený Štefan Rolník. Kromě ročního domácího vězení se dále nesmí dotknout alkoholu. Kontroly budou údajně velmi časté. „Kolegové z probační a mediační služby budou odsouzené navštěvovat několikrát v týdnu,“ oznámil Martin Pilný z Probační a mediační služby ČR.

Domácí vězeň nesmí být nebezpečný pro své okolí. Pro Štefana Rolníka proto platí absolutní zákaz alkoholu. Pokud by porušil některou z podmínek, půjde si podle soudce Okresního soudu Český Krumlov Ondřeje Círka odsedět osm měsíců. „Musím si věřit a musím to dodržet,“ říká Rolník a dodává, že to dělá kvůli dětem.

Doma může každoročně strávit trest až 1 500 lidí

Ministerstvo spravedlnosti považuje domácí vězení za jeden z nejvýznamnějších programů. Doma by trest mohlo strávit každý rok až 1 500 lidí. Vězeň nemusí přijít o práci a především přijde stát asi jen na 350 korun denně. Člověk za mřížemi stojí více než dvojnásobek. Úspora má dosáhnout tři čtvrtě miliardy korun. Na systém náramků, které by udávaly polohu domácího vězně na dálku, ale zatím nejsou peníze. Kontroly tak musí probíhat osobně.

Náklady na vězně
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24