Zimní pneumatiky budou možná povinné

Praha - Ministerstvo dopravy (MD) plánuje zavést povinnost mít zimní pneumatiky na všech silnicích, které jsou pokryty sněhem nebo ledem. Zimní gumy by byly povinné od začátku listopadu až do konce března na celém území republiky. MD proto také dokončilo zákon, kterým se bude zabývat vláda. Nyní jsou zimní pneumatiky povinné jenom v některých úsecích a za určitých okolností.

„Změní se zákon o provozu na pozemních komunikacích, který bude počítat s povinnými zimními pneumatikami, ale ne všude. Bude se to týkat pouze úseků, které jsou pokryty sněhem, ledem nebo námrazou nebo pokud je předpoklad, že k takovému úseku během jízdy může dojít,“ uvedl mluvčí MD Karel Hanzelka. Ministerstvo dopravy tak chce zabránit i možným hromadným dopravním nehodám. Návrh zákona počítá s tím, že by zimní pneumatiky byly povinné v období od 1. listopadu do 31. března následujícího roku. Jejich význam je podle ministerstva dopravy pro bezpečnost silničního provozu nezpochybnitelný.

S návrhem souhlasí i instruktor bezpečné jízdy z BESIPu Jan Pechout. „Hlavně se mi líbí ta podmínka, že to bude jenom na obtížném povrchu, tzn. sníh, náledí a námraza,“ doplnil Pechout. Podle Pechouta jezdí odpovědný řidič na zimních pneumatikách celou zimu bez ohledu na teplotu.

Povinné zimní gumy jsou i v okolních zemích. V Německu platí, že zimní pneumatiky musí řidiči nazout, když je silnice zasněžená či namrzlá. V Rakousku mají pravidla ještě přísnější. Zimní pneumatiky tu platí po celou zimní sezonu, a to bez ohledu na aktuální počasí.