Bursík: Czech Coal mě chtěla zdiskreditovat a umlčet

Praha – Poslanec Strany zelených a bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík dnes na tiskové konferenci vystoupil s tvrzením, že se stal obětí diskreditační kampaně, kterou proti němu vede uhelná společnost Czech Coal. Bursík vidí příčiny snah o diskreditaci své osoby v jeho otázkách směrem k premiérovi Janu Fischerovi, proč vláda stáhla ze sněmovny novelu horního zákona, která měla umožnit odpis zásob hnědého uhlí pod severočeskými obcemi.

Martin Bursík připomněl, že pokus o jeho diskreditaci přišel den po jeho interpelaci. „Šlo o to dovést Bursíka k tomu, aby přestal klást nepříjemné otázky, zdiskreditovat ho, aby tato kauza skončila,“ uvedl Martin Bursík a vyjádřil velké zklamání nad rolí Lidových novin, které podle něj celou věc přejaly i přesto, že měly doklady o cílenosti a nesolidnosti celé akce.

Bursík dnes na tiskovou konferenci přivedl také svého bývalého poradce Daniela Vondrouše a Vojtěcha Koteckého z Hnutí Duha. Z vyjádření obou vyplývá, že považují za absurdní možnost, že by Bursík v roce 2003 pracoval jako poradce současně pro ministerstvo životního prostředí a pro Mosteckou uhelnou společnost, jejímž majitelem je Czech Coal.

Video Reportáž Gabriely Bartošové
video

Reportáž Gabriely Bartošové

Martin Bursík:

„Šlo o intervenci ve prospěch jedné firmy, jejíž hodnotu lze vyčíslit v řádu stovek milionů korun, protože tu hovoříme o možnosti dostat se k více než sedmi stům milionům tun za tzv. územně ekologickými limity. Máme tady intervenci vlády a máme tady pořad České televize 13. komnata, která ukazuje nejbližší přátelství šéfa poradců Vladimíra Mlynáře s předsedou dozorčí rady Janem Dobrovským.“

V sobotu Lidové noviny zveřejnily vyjádření Czech Coal, že jí Bursík pomáhal s poradenstvím v otázce vystěhování Horního Jiřetína a Černic, pod nimiž leží sporné zásoby uhlí. Šéf dozorčí rady Mostecké uhelné společnosti Jan Dobrovský si v rozhovoru pro deník spolupráci s Bursíkem pochvaloval. Právě Dobrovský má přátelské vztahy s Mlynářem, konstatoval dnes poslanec.

Předseda zelených Ondřej Liška dnes vyjádřil podporu celé strany postoji Martina Bursíka. Podle Lišky jsou nepřijatelné jakékoli demoliční snahy v severočeských vesnicích, stejně jako požadavky prolomení těžebních limitů. Liška vyzval všechny parlamentní strany i ty, které se ve volbách budou snažit do parlamentu dostat, aby jasně veřejnosti, obzvláště té severočeské, sdělily své stanovisko k celé věci.