Pražské letiště loni přišlo o milion pasažérů

Praha - Pražské letiště loni odbavilo 11,64 milionu cestujících. V absolutních číslech letiště přišlo oproti roku 2008 o téměř milion pasažérů a meziročně to znamená osmiprocentní pokles. Vedení podniku připisuje úbytek pasažérů ekonomické krizi. Od listopadu cestující opět přibývají a tento trend se podle předběžných výsledků potvrdil i v lednu. Průměrně branami letiště prošlo každý den 31,9 tisíce cestujících.

„Především v prvním čtvrtletí roku 2009 došlo k redukci nabízených letů ze strany leteckých společností,“ uvedl ředitel letiště pro letecký obchod Stanislav Zeman.

Od listopadu cestující opět přibývají. Trend potvrdil i leden, kdy letištěm prošlo o 5,5 procenta cestujících více než před rokem. Podle Zemana by měl růst pokračovat i nadále.

Navzdory celkovému úbytku se Praze loni podařilo přilákat více přestupujících pasažérů. K přestupu Ruzyni využilo 1,3 milionu lidí, což je o devět procent více než předloni. Transfery představují už téměř čtvrtinu celkového počtu cestujících. Lety po Evropě se obecně podílejí na provozu 90 procenty. Po Evropě následuje s pětiprocentním podílem Afrika a její prázdninové destinace v Egyptě a Tunisku.

Největší podíl na pražském trhu si loni udržely České aerolinie. Jejich podíl na celkovém počtu odbavených osob činil podobně jako rok předtím téměř 43 procent. Na dalších místech žebříčku jsou společnosti Travel Service, EasyJet a Lufthansa.

Cestující mají v zimní letové sezoně 2009/2010 k dispozici nabídku 42 leteckých společností spojujících Prahu přímou linkou se 106 destinacemi po celém světě.