Svět si dnes připomene boj proti rakovině

Praha - Dnešek je Světovým dnem proti rakovině. Česko se do něj zapojí sympoziem v pražském Lékařském domě. Tématem bude tento rok rakovina prostaty. Právě rakovina prostaty je totiž druhým nejčastějším nádorem u českých mužů. Nejvíc postihuje muže starší sedmdesáti let. Počet nahlášených onemocnění se za uplynulých patnáct let ztrojnásobil. Vývoj léčby rakoviny mezitím pokročil. K dispozici jsou nové preparáty i operační techniky. Liga proti rakovině, která organizuje charitativní činnost pro nemocné rakovinou, letos oslaví dvacet let působení v Česku.

„Muži nepečují o své zdraví. Nechodí k urologovi po padesátce. Proto apelujeme na jejich partnerky, aby je k tomu donutily,“ řekl Zdeněk Dienstbier, předseda Ligy proti rakovině. Čím dříve se na nemoc přijde, tím vyšší je šance na její úspěšné vyléčení. V časném stadiu totiž nemusí mít rakovina prostaty žádné příznaky. A tak je důležitý i takzvaný screening. „Takzvaná sekundární prevence není předcházení nádorům v tom pravém slova smyslu, ale vyhledávání těch časných, dobře léčitelných nádorů,“ prohlásila Vladimíra Stáhalová, členka výboru Ligy proti rakovině.

Muži po padesátce by měli vyšetření prostaty sami vyžadovat. Probíhá několika způsoby, včetně vyšetření krve nebo ultrazvukem. Vývoj léčby rakoviny navíc výrazně pokročil. „Jsou to jednak nové preparáty, nové kombinace systémové léčby, ale rovněž moderní operační techniky a přístroje na ozařování pacientů,“ podotkla Stáhalová. Liga proti rakovině letos slaví 20 let od svého vzniku. Její založení inicioval v roce 1990 profesor Zdeněk Dienstbier. „Liga existuje 20 let. Připomene si to na slavnostním koncertu, který bude v Betlémské kapli 15. června, a tam oceníme asi 40 těch, kteří s námi pracovali nebo pracují,“ dodal Dientsbier.

12. května se bude konat Český den proti rakovině

Na boj se zhoubnou nemocí může přispět každý. Třeba 12. května, kdy se koná Český den proti rakovině. „Lidé si kupují za dvacetikorunu měsíček lékařský, dostávají k tomu ten informační, preventivní leták a výsledky sbírky jsou hlavní ekonomickou oporou všech charitativních činností Ligy proti rakovině Praha,“ dodal organizátor Petr Hořejší. Liga vybranými penězi částečně přispívá na nádorovou prevenci, zlepšení kvality života pacientů s nádorem a také klinickým onkologickým centrům. Během dvaceti let svého působení hospodařila s téměř dvěma sty miliony korun.

Muži jsou stále častěji zasaženi rakovinou prostaty
Muži jsou stále častěji zasaženi rakovinou prostaty