R35 povede do Vysokého Mýta za pět let

Pardubice – Spory o trasování, spory s ekology, spory o pozemky – takové jsou dějiny příprav stavby rychlostní silnice R35 v Pardubickém kraji. Tah, který propojí severní a východní Čechy s Moravou, má být jednou z nejdůležitějších českých silnic. Jeho stavba se připravuje již déle než patnáct let. Vládní zmocněnec Ivo Toman nyní prohlásil, že se začne stavět nejdřív za tři roky. Za pět let by potom měla vést R35 k Vysokému Mýtu.

„Nevíme, kudy vést dálnici kolem Litomyšle – to je určitě komplikace. Druhá komplikace je ta, že je zpochybňováno napojení I/43 u Moravské Třebové na R35,“ shrnul Toman nejvážnější problémy dále odsouvající přípravu stavby silnice R35.

U Litomyšle se přípravy zadrhly ve chvíli, kdy zemědělec Jan Vaňous, přes jehož pozemky má rychlostní silnice vést, požádal o změnu trasy. Je sice ochoten poskytnout své pozemky pro stavbu, ale nechce, aby je nová rychlostní silnice rozdělila na dvě poloviny a vedla v okrajové části.

„Navrhujeme nejít přes pozemky úhlopříčně, ale jít po hranici pozemků nebo ideálně po hranicích katastrů,“ uvedl Jan Vaňous. Na to stát odmítá přistoupit a zvažuje, že pozemky vyvlastní.

Čím déle se ale stavba odkládá, tím více hrozí, že dalším důvodem pro její odklad bude nedostatek peněz. „Hrozí, že stát nebude mít finanční prostředky – a to je začarovaný kruh,“ poukázal pardubický krajský radní Jan Tichý.

Na stavbu rychlostní silnice R35 mají letos silničáři 30 milionů korun. Jaká bude situace napřesrok, není jasné. Letos má vzniknout zbývající část křižovatky u Opatovic nad Labem, odkud by měla R35 pokračovat na Vysoké Mýto. Tento úsek by měl podle Iva Tomana začít vznikat za tři roky a za pět let by měl být hotov. Ovšem další důležitá část silnice R35 od Vysokého Mýta k Moravské Třebové zůstane zatím jen na papíře.