Poslanci v prvním čtení přijali zdanění náhrad

Praha – Dnešní jednání Poslanecké sněmovny ovládly obstrukce, až večer se sněmovně podařilo v prvním čtení schválit zdanění poslaneckých náhrad. Dolní komoru jinak po většinu dne paralyzovaly spory mezi ČSSD, která se snaží prosadit do voleb co nejvíce svých návrhů, a ODS, jež jí v tom chce s argumentem boje proti zadlužování státu zabránit. Poslanci proto dnes dopoledne neschválili ani jeden ze zákonů, které měli v plánu. Nakonec si proto odhlasovali, že schůze bude pokračovat i po jednadvacáté hodině. ČSSD kvůli obstrukcím požádala o mimořádnou schůzi. Předseda dolní komory Miloslav Vlček ji svolal na úterý 9. února, kde by měl být projednán například protikorupční balíček, mateřská i zdravotnické poplatky.

V podvečer sněmovna v prvním kole podpořila návrh ČSSD a KSČM na zdanění všech peněžních náhrad ústavních činitelů. Schvalování by mohla stihnout do voleb. Dosud jsou bez daně a mohou dosáhnout až čtyřiceti tisíc korun. Zdanit náhrady sněmovna chtěla už loni při jednání o návrhu na snížení platů. Protože o tom ale dva zákony hovoří jinak, náhrady se nadále nedaní. Nynější předloha má normy sladit.

Původně to mělo být gesto směrem k lidem, které postihla finanční krize. Poslanci a senátoři si nejdříve dobrovolně snížili platy o čtyři procenta a přišli tak o dva a půl tisíce korun. Nicméně zdaněním náhrad by mohli přijít o dalších devět tisíc. Velkou neznámou jsou senátoři. Podle předběžných signálů se zákonem nesouhlasí a budou jej chtít vrátit zpět do Poslanecké sněmovny.

Video Michal Doktor a Stanislav Křeček v pořadu Události, komentáře
video

Michal Doktor a Stanislav Křeček v pořadu Události, komentáře

Na zkorumpované gripeny se nakonec nedostalo

Poslanci se dnes při jednání o změnách v programu pohádali o to, zda a kdy mají jednat o údajné korupci při pronájmu stíhaček gripen. Navrhla to ODS jako první bod. Poslanci si nakonec odhlasovali, že o tom budou jednat dnes jako o posledním bodu. Kvůli dlouhému projednávání předchozích bodů se ale nakonec k návrhu nedostali. Levice ODS vinila z obstrukcí, nedošlo by prý kvůli gripenům na některé zákony. Podle místopředsedy ODS Petra Nečase je naopak varující, že zatímco britský protikorupční úřad obžaloval bývalého agenta britského zbrojařského koncernu BAE Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, česká policie za ministra vnitra nominovaného ČSSD Martina Peciny případ odložila. „Problému se nelze vyhnout, nelze před ním strkat hlavu do písku,“ zdůraznil Nečas. Žádný bod schůze sněmovny podle něho není tak závažný jako gripeny, konkrétně se zmínil o zahrádkářích.

O mateřské se bude jednat na mimořádné schůzi

Jiří Paroubek:

„Jsou to obstrukce. Myslím, že každý si udělá představu o politice ODS, že je to jenom politika destrukce, nic jiného.“

ODS se dnes opět nepodařilo vyřadit z programu schůze sněmovny návrhy levice a KDU-ČSL. Na mateřskou se ale přesto už po několikáté nedostalo. Jednání o návrhu KSČM, který by měl zrušit i třídenní čekací lhůtu u nemocenské, sněmovna prerušila. Návrh je už v závěrečném čtení. Místopředseda ODS Petr Nečas ale v diskusi hovořil tak dlouho, až předsedající jednání přerušil kvůli projednání jiných pevně zařazených bodů. Poslanci se k novele vrátí na mimořádné schůzi, kterou svolali na úterý 9. února. Nedostalo se už ani na návrh lidovců.

Mimořádnou schůzi nechala ČSSD svolat kvůli obstrukcím ODS. Konkrétní program zatím znám není. Poslanci ale budou pravděpodobně jednat o lidoveckém návrhu na vrácení výše mateřské, komunistických návrzích na proplácení prvních tří dnů nemoci a zrušení stropů pro platby sociálního pojištění. V druhých čteních je mimo jiné návrh ČSSD na vyplacení mimořádného důchodu 2400 korun, komunistický návrh na zrušení poplatků ve zdravotnictví, obdobný návrh ČSSD a vládní novela zákona o veřejných zakázkách. Protikorupční balíček by měli poslanci projednat v prvním čtení stejně jako návrh na vydání dluhopisů pro krytí části letošního schodku.

Možnost jezdit po tuzemských dálnicích rychlostí až 160 kilometrů v hodině se řidičům vzdaluje. Sněmovna dnes vrátila k novému projednání v hospodářském výboru poslaneckou novelu, která to měla umožnit. Poslanci vyhověli návrhu své kolegyně Evy Dundáčkové (ODS), které se nelíbí úprava řešení výmluv na osobu blízkou obsažená v novele.