Zákon na omezení hazardu dostal ve sněmovně zelenou

Praha - Poslanecká sněmovna dnes dala v prvním čtení šanci návrhu ČSSD a KSČM na omezení hazardu. Návrh obcím dává například právo rozhodovat pomocí vyhlášek o umístění loterií a heren na veřejně přístupných místech. Navrhovatelé také chtějí zakázat, aby loterijní firmy dávaly peníze neziskovým organizacím, které sami zřídily. Už v lednu před poslanci se svým návrhem loterijního zákona v prvním čtení uspěli lidovci.

Ve sněmovně je vedle lidoveckého návrhu ještě předloha ze Senátu a od hlavního města Prahy. Další připravuje vláda. Návrhem, pod nímž jsou podepsání poslanci ČSSD a poslanec KSČM Petr Braný, se nyní bude zabývat sněmovní rozpočtový výbor. Žádný z poslanců z jakékoli strany se návrh nepokusil zamítnout. Pro projednání v rozpočtovém výboru hlasovalo 156 přítomných poslanců napříč sněmovnou, proti nebyl žádný.

Ministerstvu by nevadilo, kdyby videoterminály povolovaly obce

ČSSD chce svým návrhem zprůhlednit peněžní toky od provozovatelů loterií a podobných her a zajistit použití peněz na veřejně prospěšné účely. Pokud obec povolí na svém území nějakou loterii, bude muset ve stanovené lhůtě informovat prostřednictvím úřední desky a internetu, na co použila peníze odvedené na veřejně prospěšný účel. Návrh zákona dále dává obci právo být účastníkem řízení o povolení k provozování loterie nebo jiné podobné hry.

Ministr financí Eduard Janota řekl, že jeho ministerstvu by nevadilo, kdyby videoloterijní terminály povolovaly obce. Podpořil také průhlednější nakládání s odvody loterijních firem na obecně prospěšné účely. Sněmovna už minulý týden podpořila v prvním čtení lidovecký návrh na omezení hazardu, který kromě jiného zakazuje internetové a mobilní sázky. Lidovecká novela také zakazuje bankám a firmám, které převádějí peníze, aby umožňovaly převody peněz v tuzemsku i do zahraničí na úhradu sázek.