Česko hlásí další přívaly sněhu - přes noc napadlo až 25 cm

Praha - Přes noc napadlo až 25 centimetrů sněhu, sněžení ale pomalu ustává. Nejvíc sněhu leží na Labské boudě v Krkonoších, 127 centimetrů. Podle meteoroložky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se silná sněhová vrstva na horách bez problémů udrží, v nížinách ale bude tát. Tento týden by měly nejvyšší denní teploty být až dva stupně nad nulou, v noci pak mezi minus osmi a minus třemi stupni.

Z úterý na dnešek nejvíce napadlo v Krkonoších. Vrchlabí a Bedřichov hlásí 22 centimetrů čerstvého sněhu, Pec pod Sněžkou dokonce 25 centimetrů. Na Šumavě pak nasněžilo od 12 do 15 centimetrů, obdobná je situace v Orlických horách. Liberecký kraj hlásí sice až 30 centimetrový přírůstek sněhu, údaje však nejsou z oficiálních měřicích stanic. Naopak v Beskydech připadlo jen do pěti centimetrů sněhu.

Počasí v noci komplikoval také silný vítr. Na Lysé hoře dosahoval rychlosti až 119 kilometrů v hodině, na Šeráku 108 kilometrů v hodině. V místech s prachovým sněhem se tak snadno tvořily sněhové jazyky, ve vyšších polohách i závěje.

V České republice leželo k 1. únoru téměř 4,5 miliardy metrů krychlových sněhu. Toto množství by například naplnilo 750krát Máchovo jezero. Oproti minulému týdnu přibylo sněhu o třetinu.

0

Celkově leží nejvíc sněhu opět v Krkonoších, na Labské boudě 127 centimetrů, v Peci pod Sněžkou 105 centimetrů. Na Moravě je nejsilnější sněhová pokrývka na Paprsku, a sice 79 centimetrů.


Sníh komplikuje dopravu v celé republice, na silnicích se tvoří závěje a sněhové jazyky. Kvůli přívalům sněhu vyhlásili v Náchodě kalamitní stav, zároveň zde pro kamiony uzavřeli hraniční přechod do Polska. Byly uzavřeny také dvě desítky regionálních železničních tratí. Hlavní trasy jsou však sjízdné.