Kontroloři ČEZ nevydírají ani neohrožují odběratele, tvrdí Roman

Praha – Generální ředitel energetického gigantu ČEZ Martin Roman dnes odmítl, že by pracovníci Útvaru netechnických ztrát (NTZ), který se specializuje na odhalování černých odběrů, používali vydírání nebo jiným způsobem ohrožovali odběratele elektřiny. Podle něj zasahuje útvar pouze proti zlodějům elektřiny, a nikoliv neplatičům nebo ostatním zákazníkům ČEZ. Zároveň uvedl, že jeho lidé pracují v rizikovém prostředí a výcvik potřebují. Reagoval tím na záběry, které proběhly v médiích, na nichž se pracovníci ČEZ mimo jiné cvičí ve střelbě. Šéf NTZ Karel Vaniš řekl, že pracovníkům jeho útvaru dává právo vstupovat do soukromých objektů tzv. energetický zákon. Ředitel Ústavu státu a práva Jan Bárta pro ČT uvedl, že tak nemohou činit za účelem vymáhání pohledávek. Kvůli neoprávněným vstupům na pozemky a vydírání je už déle než rok trestně stíháno 32 pracovníků NTZ. Policie v nejbližší době podá návrh na jejich obžalobu.

Roman také vyloučil, že by se na kontroverzním výcviku podílela policie nebo armáda. Přiznal ale, že na počátku fungování útvaru v roce 2005 došlo k „přehmatům“. Rovněž prohlásil, že výcviku, ze kterého videozáznamy pocházely, se zúčastnilo deset zaměstnanců NTZ v letech 2005 a 2006, od té doby se žádný výcvik nekonal. Po loňském vnitřním auditu NTZ už podle něj zaměstnanci útvaru nosí oděvy, které nejsou zaměnitelné s policejními uniformami.

Martin Roman o metodách pracovníků útvaru:

"Když klepete na pěstírnu marihuany, nevím, zda se to dá provést stylem: 'Dobrý den, nebyli byste tak strašně hodní, my se jdeme jen zeptat, zda u Vás není nějaký černý odběr…' To by asi nezafungovalo.

Video Brífink Martina Romana o NTZ
video

Brífink Martina Romana o NTZ

Za pětiletou existenci Útvar netechnických ztrát podle Romana odhalil 15 tisíc krádeží energie, čímž podle slov generálního ředitele ušetřil přes 500 milionů korun. Pracovníci týmu se prý při své práci soustavně střetávají s organizovaným zločinem, výhrůžkami, fyzickým násilím i napadáním, včetně napadení psem. Impulzem pro vznik útvaru mělo být první odhalení nelegální pěstírny marihuany, což znamenalo konfrontaci s lidmi z „ryze kriminálního prostředí, používajícími ryze kriminální metody… Jen v loňském roce jsme takových pěstíren odhalili více než osmdesát právě díky práci tohoto útvaru,“ řekl Roman.

Generální ředitel také zdůraznil, že z existence útvaru nemá ČEZ žádné zisky, ale pouze mediální problémy, které se datují více než rok. NTZ podle něj funguje proto, aby se lidem nezvyšovala cena elektřiny, a rušit jej nehodlá. „Děláme to kvůli tomu, aby lidem nerostla cena elektřiny… Děláme to proto, aby poctiví odběratelé nemuseli platit za ty, kdo elektřinu kradou. Pak by to neplatil ČEZ, ale ostatní poctiví platiči za elektřinu,“ řekl Roman.

Sociální demokraté vyzvali ČEZ k rozpuštění útvaru

Zástupci ČEZ trvají na tom, že pracovníci útvaru mohou podle energetického zákona vstupovat na soukromé pozemky. Vedoucí NTZ Karel Vaniš na tiskové konferenci uvedl, že „mají právo vstupovat, vjíždět na cizí nemovitosti v souvislosti s kontrolou či údržbou energetického zařízení.“ Podle ředitele Ústavu státu a práva Jana Bárty se to ale vztahuje právě jen na případy, kdy tam provádějí údržbu nebo opravy. „Energetický zákon sám o sobě jim nedává právo vstupovat do cizích nemovitostí za účelem vymáhání pohledávek,“ řekl pro ČT Bárta.

Sociální demokracie vyzvala ČEZ, aby zastavil činnost NTZ. Působení soukromých bezpečnostních složek by měl podle ČSSD vymezit nový zákon. Sociální demokraté slovy poslance Františka Bublana rozumějí tomu, že černé odběry jsou pro ČEZ vážný problém. „Nicméně nemůžeme souhlasit s tím, aby se to dělo takovýmto způsobem, aby byla porušována osobní práva občanů a aby tam byly znaky nějakého útisku, vyhrožování nebo dokonce násilí,“ uvedl Bublan.