Topolánek žádá Pecinu, ať prošetří údajnou korupci kolem gripenů

Praha - Předseda ODS Mirek Topolánek vyzval ministra vnitra Martina Pecinu, aby podnikl kroky k co nejrychlejšímu prošetření dodávek stíhaček Jas-39 Gripen do Česka. Pecina by podle Topolánka měl zohlednit nedávné výsledky vyšetřování kauzy v Británii. Zdejší protikorupční úřad minulý týden obžaloval bývalého agenta britského zbrojařského koncernu BAE, rakouského obchodníka Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, kvůli korupci kolem prodeje gripenů do Česka, Maďarska a Rakouska.

„Podezření britského úřadu, že v celé kauze byli korumpováni a zkorumpováni čeští politici nesmí být zameteno pod koberec,“ prohlásil Topolánek. Podle něj kauza gripenů poškozuje obraz Česka v zahraničí.

Místopředseda ODS Petr Nečas obvinil z podílu na kauze představitele ČSSD, kteří o prodeji a později o pronájmu stíhaček jednali. Podle něj bývalý sociálnědemokratický ministr zahraničí Jan Kavan v záběru skryté kamery švédské televize mluvil o tom, že řada politiků úplatek v kauze přijala. „Podle našeho názoru jakékoliv vyjádření ODS k údajné korupci při nákupu stíhaček gripen je nutno brát s velkou rezervou,“ reagoval na prohlášení ODS Jeroným Tejc ČSSD. Občanští demokraté se podle něj snaží se zakrýt fakt že nemají v tuto chvíli ve sněmovně žádný smysluplný program a dopouští se jen obstrukcí, uvedl Tejc. Poslanec také odmítl souvislost mezi ČSSD a kauzou gripeny. Navíc podle něj ODS mezi roky 2006 a 2009 kontrolovala ministerstvo vnitra i spravedlnosti a měla čas zjistit, zda skutečně došlo ke korupci.

Video Brífink ODS ke kauze gripeny
video

Brífink ODS ke kauze gripeny

Kauzou gripenů se dvakrát zabývala česká protikorupční policie. Podle Nečase sice konstatovala, že ke korupci došlo, v žádném případě ale nepadlo konkrétní obvinění. „Došlo k odložení tohoto případu policií dvakrát. Poprvé, když byl ministrem vnitra člověk ze sociální demokracie. Podruhé tehdy, když se stal ministrem vnitra člověk velice blízký sociální demokracii,“ prohlásil Nečas.