Šéf NKÚ Dohnal dostal od poslanců pokutu

Praha - Sněmovní kontrolní výbor udělil prezidentovi Nejvyššího kontrolního úřadu Františku Dohnalovi pokutu 50 000 korun za to, že neumožnil poslancům kontrolu hospodaření úřadu. O pokutě rozhodli poslanci na uzavřené části dnešního jednání výboru podle zákona o státní kontrole.  Dohnalovi se pokuta nelíbí a oznámil, že se o dalším postupu poradí s právníkem. Dohnal se může proti pokutě odvolat k Poslanecké sněmovně. Na zaplacení má pět dní. Do 15 dnů se může odvolat. K jakému kroku nakonec přistoupí, ale odmítá říct.

Dohnal loni v prosinci neumožnil poslancům, aby ve spolupráci s najatou auditorskou firmou zkontrolovali údajné nedostatky v hospodaření a plýtvání penězi. Na ně již loni v březnu upozornilo kolegium úřadu. Veškerá obvinění ale odmítá. Kontrolu prý neumožnil proto, že pro ni neexistuje zákonný předpis, který by ji upravoval.

František Dohnal:

„Já jsem tu záležitost předal svým právníkům a jejich první názor je takový, že kontrolní výbor sněmovny podle tohoto zákona vůbec žádné pokuty ukládat nemůže. Všechno ostatní nechávám na právnících.“

„Neposkytl součinnost jak 8. prosince, když tam přišla skupina poslanců na kontrolu, odmítl poskytnout materiály jak předsedovi kontrolní skupiny na vyžádání, tak předsedovi kontrolního výboru,“ popsal Dohnalův prohřešek  předseda výboru Vladimír Koníček. Do třetice prý odmítl poskytnout podklady i předsedovi Poslanecké sněmovny.

Doklady o hospodaření NKÚ Dohnal z ruky nedá

Úřad podle poslanců neplní svou zákonnou povinnost, nevytvořil podmínky pro kontrolu a Dohnal jako jeho prezident neposkytl součinnost. Pro rozhodnutí podle předsedy výboru Vladimíra Koníčka hlasovalo všech 13 přítomných poslanců. „My vycházíme ze zákona o státní kontrole, který nám umožňuje pořádkovou pokutu udělit,“ dodal Koníček.

Zástupci kontrolního výboru se chystají na Nejvyšší kontrolní úřad během příštího týdne. Opět se pokusí vyžádat si materiály o jeho hospodaření. „My kontrolní výbor rádi přivítáme. Uvaříme jim kafe, dáme jim minerálky,“ řekl ČT Dohnal. Doklady o hospodaření NKÚ ale podle svých slov nehodlá pustit z ruky.

František Dohnal s poslanci
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24