Ústečtí zelení uvažují o Bursíkovi v čele

Praha - Ústečtí zelení se rozhodli otevřít kandidátku pro sněmovní volby, lídrem by se tu mohl stát bývalý šéf zelených a exministr Martin Bursík. Předseda ústecké organizace Petr Klepiš ale prozatím poukazuje na Bursíkův váhavý postoj, zda kvůli útoku ze strany těžařů do sněmovny vůbec kandidovat. Bursík v úterý prohlásil, že proti němu společnost Czech Coal vede diskreditační kampaň, když tvrdí, že jí radil v otázce prolomení těžebních limitů uhlí.

„Události posledních dnů to mohou celé ovlivnit, je to ze strany Czech Coal špinavý útok,“ míní Klepiš a dodává, že chce, aby Bursík ve vysoké politice zůstal. V jakém kraji případně kandidovat bude, rozhodnou příští dny. Stále je ještě ve hře i Praha. „U nás, tedy v Ústeckém kraji, by podporu nepochybně získal právě proto, co pro náš kraj udělal,“ uvedl Klepiš.

Předseda zelených Ondřej Liška včera pro ČT uvedl, že vše bude jasnější po pátku, do té doby by se totiž Bursík měl rozhodnout. V sobotu a v neděli se totiž v Praze a v Ústí konají stranické konference. Nevyloučil ani, že by sám mohl vést pražskou kandidátku, předseda strany ale odmítl tuto spekulaci komentovat. Zatím je lídrem SZ v Jihomoravském kraji. V Bursíkově rozvažování podle něj hraje roli nejen čerstvá kauza, ale i celkové rozmýšlení, „kam má pokračovat dál“.

Exministryně Džamila Stehlíková z Chomutovska uvedla, že snahou ústeckých zelených je posílit kandidátní listinu o osobnosti, které jsou spojeny s kauzou prolomení těžebních limitů uhlí na Mostecku a spornou modernizací elektrárny Prunéřov II. Lídr zelených se v Ústeckém kraji utká s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem, jedničkou Strany práv občanů (SPO) Milošem Zemanem a místopředsedou ODS Petrem Gandalovičem. Zelenou kandidátku tam dosud vede poslanec Přemysl Rabas.