Řidiči letos ignorují vlaky a umírají pod nimi

Praha – Výrazný nárůst nehod na přejezdech zaznamenala oproti loňsku letos v lednu Drážní inspekce. Na kříženích silnic a železnic se během prvního měsíce roku stalo 36 nehod, tj. více než jedna denně. Zemřelo při nich sedm lidí, z nich tři během jediného dne, dalších dvanáct lidí utrpělo zranění. Situace se nelepší ani v únoru, jenom dnes se staly na přejezdech čtyři havárie, dvě z nich zastavily provoz na hlavních koridorových tratích.

Tragický 18. prosinec si vyžádal tři životy. Dva mladí muži zahynuli při riskantním přejíždění přes koleje v Troubsku na Brněnsku, další řidič nepřežil nehodu na přejezdu chráněném pouze výstražným křížem mezi Plchůvky a Újezdem u Chocně. V Otvicích u Chomutova potom utrpěl další řidič při srážce s vlakem těžké zranění.

„Drážní inspekce za celou dobu své existence nezaznamenala takové enormní množství nehod na železničních přejezdech. Pokud by se nehodovost letošního roku nezměnila, na konci roku bychom ve statistikách evidovali 84 usmrcených osob při 432 nehodách, což by byl historický rekord,“ upozornil k lednové statistice náměstek generálního inspektora Drážní inspekce Jan Kučera.

Dnes narazily vlaky do čtyř aut. Ráno se stala nehoda mezi Suchdolem nad Odrou a Studénkou na hlavní trati z Přerova do Ostravy, kde uvázla na přejezdu sanitka. Všichni pasažéři z ní ale stihli utéct. Odpoledne se potom ocitlo auto na přejezdu v Březové nad Svitavou ve chvíli, kdy přijíždělo Eurocity z Rakouska do Prahy. Podle řidiče sklouzlo nezajištěné auto na přejezd, muž stihl utéct. Další dvě nehody se staly na vedlejších tratích, ani při nich se nikdo nezranil.