Před posilováním komunistů varuje před volbami 13 organizací

Praha - Zástupci třinácti organizací, které sdružují hlavně bývalé politické vězně, žádají, aby politici respektovali zákon o protiprávnosti komunistického režimu z roku 1993. Chtějí o tom jednat s jednotlivými politickými stranami, které kandidují do voleb, a také se zástupci obou komor parlamentu. Pod společným prohlášením je podepsaný například Pražský akademický klub 48 nebo Konfederace politických vězňů. Organizace také vyzvaly občany, aby se letos zúčastnili sněmovních voleb a nevolili KSČM. Současně požadují, aby ve státní správě nemohli pracovat bývalí komunističtí funkcionáři, příslušníci bývalé Státní bezpečnosti a lidových milic, a aby zločiny komunismu nemohly být promlčitelné.

„Dohodli jsme se na tom, že požádáme zástupce politických stran a parlamentu, aby nás přijali. A vyslovíme tyto názory a požadavky,“ uvedl Zdeněk Boháč z Pražského akademického klubu 48, podle kterého není dostatečně dodržován a využíván zákon o protiprávnosti komunistického režimu z roku 1993. „Naopak komunisté mají obrovský majetek, jejich ekonomická moc je značná a jejich politický vliv stále stoupá,“ píše se ve společném prohlášení.

Zdeněk Boháč:

0„Jde o to zrušit kontinuitu s právním řádem z doby komunistické totality, zločiny komunismu prohlásit za zločiny proti lidskosti a tudíž za nepromlčitelné, dodržovat postihy zločinů proti lidskosti, uznat třetí odboj a ve státní správě nesmí působit bývalý člen nebo spolupracovník StB, člen lidových milic a funkcionář KSČ.“

Organizace, které podpořil pražský primátor Pavel Bém (ODS), chtějí, aby si strany naplňování uvedeného zákona daly do svých volebních programů. V minulosti vláda podle zákona například schválila odškodnění a příplatky k důchodům pro politické vězně.

František Šedivý z Klubu Milady Horákové upozornil, že sociální napětí vyvolané ekonomickou krizí by mohli komunisté před volbami zneužít. Soudí proto, že by si politici měli toto nebezpečí uvědomit. Mezi organizace, které varují před posilováním komunistů, patří například Svaz PTP ČR, Umění bez bariér, Sdružení křesťanských demokratů, Akademický klub Brno, Orel, spolek absolventů a přátel Univerzity Karlovy a Společnost Jana Masaryka.