Sníh dál komplikoval dopravu, večer se počasí uklidnilo

Praha - Situce v dopravě se po středeční sněhové kalamitě začíná uklidňovat. Kalamitní stav nadále platí už pouze v Rychnově nad Kněžnou. Z několika desítek silnic, které byly uzavřeny po celém Česku, zůstává poslední zavátá vozovka na Chebsku. Silničářům se podařilo uklidit sníh také ze severomoravské části dálnice D1, která však musela být dvě hodiny obousměrně uzavřena mezi 311. a 330. kilometrem. Ačkoli jsou vozovky sjízdné, zůstávají na nich zbytky sněhu, v horských oblastech je také na řadě míst zúžen průjezdní profil. Povrch vozovek také místy namrzá. Na železnici zůstává mimo provoz poslední trať. Aktuální situace na českých silnicích zde.

Města Jaroměř, Náchod, Nové Město nad Metují a Rychnov nad Kněžnou vyhlásila ve středu kalamitní stav. Tři z nich ale již kalamitu odvolala, nadále platí v Rychnově nad Kněžnou.

Na železnici je stále uzavřena jedna trať a to úzkokolejka z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy. Většina vlaků jede po sedmé hodině včas, zpoždění přes pět minut jsou výjimečná.

Dálnice D1 byla kvůli odklízení navátého sněhu obousměrně uzavřená od  jedenácti hodin v úseku mezi 311. a 330. kilometrem. Uzavírka skončila krátce před jednou hodinou. Na D1 dnes silničáři odstraňovali sněhové převisy na mostě u Hladkých Životic. Ve středu se v tomto úseku srazilo osobní auto s nákladním, při nehodě zemřely dvě ženy.

V Karlovarském kraji zůstává po středeční sněhové kalamitě uzavřena poslední silnice. Nesjízdný je úsek ze Štědré do Mostce na Chebsku. Zbývající silnice v regionu jsou sjízdné, řada z nich ale jenom se zvýšenou opatrností.

Na jihočeských silnicích leží místy zbytky rozbředlého sněhu, někde jeho zledovatělá vrstva. Se zvýšenou opatrností musí řidiči jet především na Táborsku, Českokrumlovsku a Prachaticku. S mlhou se mohou setkat na Jindřichohradecku. Ráno sněžilo jen na Šumavě. Hlavní tahy jsou podle dispečinku cestářů převážně holé a mokré.

Hraniční přechod do Polska v Náchodě, který byl po téměř celou středu kvůli sněhové kalamitě uzavřený, je od dnešního rána bez problémů průjezdný. Kolony kamionů, které stály až do Hradce Králové, se během večera a noci na dnešek rozjely.

V Ústeckém kraji, kde bylo ve středu uzavřeno 25 silnic, se už podařilo problémy se sjízdností vyřešit. Na některých místech ale silničáři řidičům doporučují zvýšenou opatrnost, protože na silnicích jsou zbytky sněhu.

Některé silnice druhé a třetí třídy v Jihomoravském kraji jsou po středeční sněhové kalamitě sjízdné se zvýšenou opatrností. Je nutná v oblasti Bílých Karpat a Chřibů, kde leží několikacentimetrová vrstva sněhu krytá posypem. Na Blanensku namrzají komunikace u vodních toků.

Na mnoha místech Pardubického kraje se motoristé mohou setkat se sněhem. Leží zvláště na silnicích druhé a třetí třídy. Státní silnice jsou většinou holé, zbytky sněhu po pluhování zůstávají na Lanškrounsku. Také na komunikaci I/11 v úseku Červená Voda - Suchý Vrch, kde je povinná zimní výbava, leží vrstva ujetého posypaného sněhu.

Po středě, kdy dopravu v Moravskoslezském kraji ochromilo sněžení a vítr, se dnes situace opět vrátila do normálu. Problémy dlouhodobě přetrvávají na silnicích nižších tříd, kde může stále ležet ujetý sníh s místy zledovatělými úseky.