Pochod Prahou odsoudil českou ultrapravici

Praha - Zhruba sto lidí se dnes odpoledne zúčastnilo akce s názvem Pochod proti rasismu a neonacismu. Poklidná akce začala v 16.00 na pražském náměstí Míru, kde proběhly projevy organizátorů, a skončila u Právnické fakulty Univerzity Karlovy na starém židovském městě, kde se účastníci rozešli. Na pořádek dohlíželo několik desítek policistů. Akci organizovala iniciativa Facebook proti rasové zaujatosti. Pochod se uskutečnil na počest padlých Židů za 2. světové války jako připomínka dne, kdy Adolf Hitler a Reinhard Heydrich ukončili řešení české židovské otázky a dospěli k závěru, že nechají české Židy vyhladit.

Iniciativa Facebook proti rasové zaujatosti vznikla jako odpor proti rasismu a neonacismu v ČR, který se v poslední době velice rozrůstá, a veřejnost k tomuto rozmachu přistupuje nevědomě anebo kladně, vysvětlují organizátoři pochodu na svém webovém profilu.

Jakékoliv druhy útlaku jsou absolutně nepřijatelné

„Čeští neonacisté v posledních několika letech šíří své sympatie k nacionálnímu socialismu opravdu velkým krokem,“ popisuje iniciativa Facebook proti rasové zaujatosti na webu současnou českou situaci a dodává: „Jakékoliv druhy útlaku jsou absolutně nepřijatelné a je třeba poukázat na tyto problémy.“

Organizace podle svých slov nemá být zaměřena pouze proti ultrapravici, ale také proti levicovému extremismu, kam spadá komunismus.