KSČM varuje, že zdanění náhrad se do voleb nestihne

Praha - KSČM připouští, že její návrh na zdanění náhrad ústavních činitelů by nemusel být schválen včas, tedy do voleb. Sněmovna sice včera předlohu podpořila v prvním čtení, nezkrátila však lhůty pro její projednání ve výborech. Pokud by návrh nebyl přijat do květnových voleb, takzvaně by spadl pod stůl.

Komunisté podle předsedy jejich poslaneckého klubu Pavla Kováčika předlohu podali do sněmovny už loni, aby mohla být schválena do voleb bez zkrácení lhůt. „To, že se návrh dostal na pořad jednání až ve středu, je mimo jiné výsledkem obstrukčních praktik pravice. A to, že až na osm statečných sociálních demokratů nikdo další nepodpořil náš návrh na zkrácení lhůty k projednávání, dokončení legislativního procesu velmi znesnadňuje, velmi ztěžuje,“ oznámil Kováčik na tiskové konferenci. Komunisté budou chtít, aby se zkrátila lhůta mezi sněmovním druhým a třetím čtením, dodal.

Návrh, který podepsali i poslanci ČSSD, je reakcí na nesoulad zákona o platu ústavních činitelů se zákonem o daních z příjmů. Parlament loni v rámci úprav daňového zákona schválil zdanění některých náhrad od počátku letošního roku, v zákoně o platu ale nechal pasáž, podle níž náhrady dani nepodléhají. Už tehdy poslanec KSČM Petr Braný navrhoval zrušení této pasáže, sněmovna mu ale nevyhověla. Zrušení náhrad nepodpořil ani Senát. Levice pak navrhla prosté zrušení pasáže zákona o platu o nezdaňování náhrad, přestože se tím podle kritiků komplikace s jejich zdaněním nevyřeší.