Ředitel ČEZu dočasně odvolal šéfa skupiny kontrolorů

Praha - Ředitel firmy ČEZ Martin Roman dočasně odvolal z funkce šéfa kontroverzního útvaru kontrolorů Karla Vaniše. Chce totiž prošetřit, proč měl Vaniš při pracovním výjezdu zbraň. Podle mluvčího energetické společnosti měl Vaniš u sebe legálně drženou zbraň, kterou prý nepoužil, ani s ní na nikoho nemířil. Ředitel Roman se prý o zbrani dověděl až dnes a požádal policii o prošetření případu. Do ukončení šetření bude Vaniš pracovat v kanceláři a nebude se účastnit výjezdů do terénu.

Ředitel ČEZu přitom ještě včera své podřízené hájil s tím, že při kontrolách černých odběratelů často riskují vlastní životy. Tři desítky pracovníků oddělení netechnických ztrát (NTZ) jsou od roku 2008 obviněny z vydírání odběratelů elektřiny a čelí kritice kvůli metodám své práce. Martin Roman také ve firmě zřídil speciální tým, který má dohlížet na problematiku řešení netechnických ztrát. Jeho členy jsou bezpečnostní ředitel ČEZ Daniel Rous, ředitel právního útvaru Juraj Szabó a ředitel útvaru interního auditu Petr Vobořil.

S ředitelem firmy se dnes setkal první náměstek ministra vnitra Jiří Komorous. Podle mluvčí resortu Jany Malíkové po schůzce Komorous konstatoval, že současné metody kontrolorů ČEZ jsou v souladu se zákonem. Zároveň pochválil to, že ČEZ z vlastní iniciativy už v minulosti „upravil své postupy tak, aby nevyvolávaly žádné pochybnosti“. Bývalý dlouholetý šéf Národní protidrogové centrály Komorous prý také ocenil součinnost pracovníků ČEZ při odhalování organizovaného obchodu s drogami.

Strana Suverenita v úterý médiím poskytla videozáznamy, na kterých se pracovníci útvaru NTZ mimo jiné cvičí ve střelbě. Další video zachycovalo sebevraždu muže, který se zastřelil, když ho navštívili kontroloři útvaru. Roman ve středu připustil, že oddělení NTZ se v počátcích své činnosti dopustilo několika přehmatů, rušit jej prý ale nehodlá. Podle něj by na to doplatili především poctiví odběratelé elektřiny.

V souvislosti s ohlasem, který videozáznamy vyvolaly, dnes premiér Jan Fischer apeloval na ministra financí Eduarda Janotu a další státní akcionáře ČEZ, aby dohlédli na zákonnost procesů ve firmě. Předseda vlády zdůraznil, že žádná instituce nemůže vytvářet jednotky či skupiny, které by mohly suplovat činnosti ve výhradní kompetenci státu.

Výcvik vymahačů ČEZu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24