Pecina s Veseckou dokončují posudek pochybných kauz

Praha – Ministerstvo vnitra spolu s Nejvyšším státním zastupitelstvím dokončuje posouzení několika podezřelých kauz, které si obě instituce předaly kvůli podezření z pochybení druhé strany. Mělo by jít celkem o 8 až 9 případů, jak prozradil ministr vnitra Martin Pecina v pořadu ČT Hydepark. Společnou tiskovou zprávu o posouzení vybraných případů i míře možného pochybení ze strany policie či státního zastupitelství prý Pecina spolu s nejvyšší státní zastupitelkou Renatou Veseckou zveřejní začátkem příštího týdne.

„Ke státním zástupcům mají moji lidé, policisté a náčelníci, řadu výhrad. Není to však tak, že bychom byli nespokojení se vším. Myslím, že naprostá většina kauz je v pořádku a státní zástupci se chovají skvěle. Jsou samozřejmě případy, kdy to zaskřípe, a ty případy se poté stávají navenek citlivými. Já jsem se s paní nejvyšší zástupkyní sešel za účasti policejního prezidenta i důstojníků a bavili jsme se skutečně o těch mediálních kauzách,“ začal Pecina.

Cílem společné schůze mělo být vzájemné posouzení chyb ve vyšetřování mediálně známých případů. Během diskuze se dostalo mimo jiné na kauzu poslance Petra Wolfa. Podle slov Peciny prý v souvislosti s vyšetřováním Wolfa došlo k pochybení spíše ze strany státního zastupitelstva. "Shodli jsme se i na tom, že u tzv. kauzy malé Švýcarsko se jedná zřejmě pouze o virtuální kauzu, která prostě neexistuje. Co se týká kauzy velké Švýcarsko, to je 10 až 12 let starý případ. Tenkrát, jestli došlo k liknavému postupu policie nebo špatnému přístupu státního zastupitelství, neshromáždily se důkazy, dneska žádné nové informace nejsou. Čekáme, jestli něco přijde od Švýcarů," uvedl Pecina s tím, že kontrolou procházejí nejen staré případy, ale i současné kauzy, včetně pražského projektu Opencard. Společná tisková zpráva má být podle Peciny zveřejněna v pondělí nebo úterý.

„Jiná strana než ČSSD pro mě nepřichází v úvahu“

Diskuze ministra vnitra s diváky se dotkla také jeho možného angažování ve službách sociální demokracie v nadcházejících volbách. Pecina již dříve připustil, že by se nebránil přijmutí nabídky ČSSD kandidovat do sněmovny nebo pokračovat na postu ministerstva vnitra. „Jestli mně sociální demokracie nabídne, abych se dostal na kandidátku, tak o tom budu vážně uvažovat. Žádná jiná politická strana pro mě nepřichází v úvahu,“ řekl Pecina, který již v minulosti například vstoupil do řad ODS za doby předsednictví Václava Klause.

O občanských demokratech se Pecina během pořadu několikrát zmínil, a to v souvislosti s vyjádřenou kritikou protikorupčního balíku, který sněmovna v úvodním čtení projedná příští týden. „Dovedu si představit, že v některých politicích budí zejména opatření známé jako korunní svědek skutečnou hrůzu. Ti, kteří proti tomu balíčku vystupují, pánové Topolánek, Langer, Nečas, od těch jsem si v posledních dnech vyslechl něco, co nepovažuji za diskuzi na úrovni. Hovořit o tom, že chci, aby se tady lidé znovu navzájem udávali, to je nesmyslné. Nejvíce ze všeho mě překvapil pan Nečas, toho jsem považoval za slušného člověka až do předvčerejška, kdy mě nařkl, že jsem zapleten do kauzy gripenů. Já jsem v roce 2002, kdy se gripeny kupovaly, neměl o politice ani zdání,“ ohradil se Pecina.

Předseda ODS Mirek Topolánek vyzval ministra vnitra Martina Pecinu, aby podnikl kroky k co nejrychlejšímu prošetření dodávek stíhaček Jas-39 Gripen do Česka. Kauzou gripenů se dvakrát zabývala česká protikorupční policie. Podle místopředsedy strany Petra Nečase sice konstatovala, že ke korupci došlo, v žádném případě ale nepadlo konkrétní obvinění. „Došlo k odložení tohoto případu policií dvakrát. Poprvé, když byl ministrem vnitra člověk ze sociální demokracie. Podruhé tehdy, když se stal ministrem vnitra člověk velice blízký sociální demokracii,“ prohlásil Nečas.