Bývalý soudce Nagy nastupuje do Bohnic na zkoumání

Praha - Bývalý mladoboleslavský soudce Pavel Nagy by měl dnes nastoupit do psychiatrické léčebny v Bohnicích, kde se má podrobit znaleckému zkoumání. Tvrdí totiž, že je nepříčetný. Brání se tak obvinění z pěti trestných činů, mimo jiné z přijetí úplatku a podvodu. O pobytu Nagyho v léčebně rozhodly soudy loni v srpnu a říjnu. Podle nich je nutné přezkoumat jeho duševní stav. Muž se měl do léčebny dostavit již dříve, ale kvůli osobním důvodům požádal o odklad. Pokud by bývalý soudce do Bohnic nenastoupil dobrovolně, musel by tam být eskortován.

Nagyho v minulosti přistihl novinář při braní peněz za informace, k nimž měl soudce přístup díky své funkci. Nabídku přijal, vzal si 50 tisíc korun a jednal o dalších penězích.

Transakci i další rozhovory zaznamenala kamera, bývalý soudce se však obviněním z trestné činnosti bránil tvrzením, že byl v době kontaktů s nastrčeným figurantem nepříčetný. Pokud by se potvrdila jeho nepříčetnost, policie by musela zastavit jeho trestní stíhání.

Protikorupční policie Nagye obvinila z přijetí úplatku, zneužití pravomoci veřejného činitele, padělání a pozměňování veřejné listiny, podvodu a neoprávněného nakládání s osobními údaji.

Nagy s obviněním nesouhlasí, podle něj šlo o cílenou provokaci novinářů a policie. Údajně kvůli tomu podal trestní oznámení na neznámého pachatele, kterým se zabývá policejní inspekce.