Na silnicích se místy tvoří sněhové jazyky

Praha - Dopravu na silnicích komplikují místy sněhové jazyky a mlha. Řidiči musejí počítat se sněhovými jazyky na Táborsku, Žďársku a kolem Studené a Nové Bystřice na Jindřichohradecku. Hlavní tahy jsou podle dispečinku zimní služby cestářů holé a vlhké. Na Rychnovsku jsou kvůli sněhovým bariérám některé cesty zúžené a mohou se tvořit i sněhové jazyky. Zvláště ve vyšších horských polohách doporučují silničáři, aby řidiči měli kompletní zimní výbavu včetně řetězů. Na železnici jsou mimo provoz dvě tratě. V Rychnově nad Kněžnou dnes dokončili likvidaci sněhové kalamity, kterou tam vyhlásili po přívalech sněhu ve středu ráno. Aktuální situace na českých silnicích zde.

Dnes večer v 18:00 oficiálně skončil kalamitní stav v Rychnově nad Kněžnou, informoval o tom starosta Jiří Rokl. Rychnov byl posledním ze čtyř měst v hradeckém kraji, kde dnes ještě platila kalamita. Náchod, Jaroměř a Nové Město nad Metují kalamitu odvolaly ve čtvrtek v poledne.

Na dálnici D8 v Ústeckém kraji je mezi 88. a 91. kilometrem ve směru na Drážďany průjezdný pouze jeden pruh. V obou směrech potom silničáři varují před tzv. bílou tmou ze sněhu, který zvířil silný vítr. Viditelnost je v úseku takřka nulová.

Dálnice D1 je suchá, vymrzlá a sjízdná bez omezení. Hlavní tahy jsou po chemickém ošetření mokré, na Žďársku jsou zbytky rozbředlého sněhu. Na vedlejších silnicích leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem, na Havlíčkobrodsku je sněhová vrstva místy zledovatělá.

V Pardubickém kraji se dnes hlavně na vedlejších silnicích vlivem větru často vytvářejí sněhové jazyky a závěje. Silničáři před nimi varují zvláště ve výše položených oblastech.

V Karlovarském kraji po delší době v noci na dnešek nesněžilo, k ránu se ale místy tvořily mlhy. Rychlostní silnice na Chebsku a většina komunikací první třídy je nyní holá a vlhká po chemickém posypu. Silničářům se podařilo vyprostit také kamion, který již ve středu uvázl na regionální silnici mezi Loukou a Novou Vsí na Sokolovsku. Průjezdné tak jsou úplně všechny tahy.

Všechny silnice na jižní Moravě jsou sice sjízdné. Řidiči by přesto měli být opatrní, protože na Břeclavsku vznikají sněhové jazyky především v okolí Klobouk u Brna. Silničáři problémové úseky průběžně prohrnují.

Některé silnice nižších tříd na severu Moravy jsou zledovatělé, silničáři proto na nich doporučují řidičům opatrnou jízdu. Dopravu v Moravskoslezském kraji dnes ráno zkomplikovala nehoda na silnici I/48 ve Starém Jičíně na Novojičínsku, kde se srazila dvě osobní auta. Při kolizi se zranil řidič.

Vozovky nižších tříd na Vsetínsku pokrývá ujetá vrstva sněhu krytá posypem, v horských oblastech vysoká od deseti do patnácti centimetrů. Místy jsou dokonce vyjeté ledové koleje.

Od čtvrtka je po sněhové kalamitě uzavřena trať z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy na Bruntálsku. Kvůli zavátým kolejím byla dnes uzavřena také železniční trať mezi Králíky na Orlickoústecku a Štíty na Šumpersku.

Počasí během dne

Zataženo až oblačno, na Moravě místy, jinde ojediněle slabé sněžení nebo mrznoucí mrholení. Odpoledne na jihu území srážky četnější, v Čechách i déšť, ojediněle mrznoucí. Nejvyšší teploty -1 až +3 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C. Mírný jihovýchodní až východní vítr 3 až 7 m/s, na jižní Moravě a Českomoravské vrchovině čerstvý 6 až 10 m/s s nárazy 15 až 20 m/s.