Soud potvrdil 12 let za pašování kokainu z Ameriky

Brno - Nejvyšší soud (NS) potvrdil mnohaleté tresty dvěma mužům, kteří se podle obžaloby podíleli na pašování kokainu ve velkém z Jižní Ameriky do Česka, Itálie, Francie a Španělska. Dominik Palomino (rozený Borůvka) si odpyká 12,5 roku ve vězení, David Král (rozený Osoha) dostal jedenáctiletý trest. Další členové organizované skupiny si dovolání podle dostupných informací nepodali. Palomino a Král v dovolání zpochybňovali to, že působili jako organizovaná skupina s rozdělenými úkoly. Při vyměřování trestu jim to přitížilo.

Nejvyšší soud ale nenašel důvod k zásahu. Obě dovolání nedávno odmítl bez veřejného jednání. V jednom případě byla bezprostředním důvodem nepřípustnost, v druhém případě obhajoba nedokázala podřadit dovolání pod žádný z důvodů, které připouští trestní řád.

Podle Krajského soudu v Ostravě a Vrchního soudu v Olomouci pašeráci působili jako organizovaná skupina na mezinárodní úrovni. Využili nejméně pět kurýrů.

V letech 2004 až 2006 přiváželi kokain z Venezuely, Ekvádoru i Peru, například naředěný v krabicích s džusem, uložený v kelímcích od kosmetiky nebo napuštěný do látky v konstrukci zavazadla. Podle rozsudku se kurýři pokusili převézt téměř 20 kilogramů drogy.

Palomino žil od dětství v Ekvádoru a Kolumbii

Nejvyšší trest dostal Palomino, který žil od dětství v Ekvádoru a Kolumbii. Proto znal tamní poměry a převoz kokainu prý zprostředkovával a zajišťoval. Navíc se staral o kurýry a platil za ně veškeré náklady spojené s cestou i pobytem v zahraničí. Palomina policie zatkla v roce 2007 na nádraží v Ostravě-Svinově. U sebe měl více než 61 tisíc eur, tedy přes 1,5 milionu korun.

Král byl údajně Borůvkovou pravou rukou v Česku a zajišťoval přepravu kurýrů do Prahy, odkud většinou odlétali. Další odsouzení dostali nižší tresty.

Po požití kokainu zemřel na otok mozku

S podmínkou vyvázla žena, která kokain údajně pašovala nevědomky po záměně lahví s džusem. Když zjistila, že jde o drogu, předala ji svému příteli, který ji schovával ve sklepě. Později při večírku nabídl kokain dalšímu člověku, který po požití drogy zemřel na následky otoku mozku.