Záchranáři hledali běžkaře s osmiměsíčními dvojčaty

Kroměříž – Otec osmiměsíčních dvojčat Tomáš Hála zaměstnal ve čtvrtek večer záchranáře i hasiče v Hostýnských vrších. Spolu se svou ženou a speciálně upraveným kočárkem s dvojčaty Kubíkem a Aničkou se včera vydal na túru z Tesáku do Rajnochovic. Na cestě se rodina rozdělila s tím, že se opět setkají na chatě. Otec s dětmi ale zabloudil. Vystrašená manželka po něm později vyhlásila pátrání. Záchranáři muže s dětmi našli asi 45 minut od ohlášení události, necelé dva kilometry pod chatou Tesák. Děti jsou v pořádku, celou událost spokojeně prospaly.

Otec dětí chtěl na túře vyzkoušet nově upravený kočárek s lyžinami, které sám vyrobil. Ve sjezdu ale vyjel z trasy a vzápětí zmizel i z dosahu mobilních operátorů. „Nebyl tam signál, jinak jsme byli vybaveni dostatečně dobře. Měli jsme zásobu jídla i pití na čtyři hodiny. Děti spaly a byly naprosto v pohodě,“ řekl ČT.

Maminka, která na rodinu marně čekala v Rajnochovicích, se manžela s dětmi vydala hledat. Na trase na ně ale nenarazila, a tak kolem páté hodiny večer raději zavolala záchranáře. „Zpočátku ohlásila pohřešování manžela, až později upřesnila, že jsou s ním i jejich dvojčátka, která jsou velmi malá. To pochopitelně celou situaci i záchrannou akci postavilo do zcela jiného světla,“ dodal mluvčí HZS Zlínského kraje Ivo Mitáček.

Vynadáno nakonec dostala manželka

Muž se po stopách vydal zpět na začátek túry, cesta do kopce ve více než půlmetrových závějích a s kočárem ale byla velmi náročná. Když se mu podařilo dostat na signál, zavolal policii, že je v pořádku. Se záchranáři se už značně vyčerpaný potkal asi po třech hodinách a reagoval velmi originálně. „Ukazoval nám, ať jsme potichu, abychom nevzbudili děti,“ řekl ČT člen Rescue teamu Hostýnské vrchy Michal Zicháček. Vynadáno nakonec nedostal tatínek, ale maminka Hana Hálová: „Naopak manžel vynadal mně, protože jsem mu měla jít naproti a neměla nikoho volat.“

Upravený kočárek
Upravený kočárek