Silničářům dochází sůl

Karlovy Vary – Silničářům v Karlovarském kraji dochází posypová sůl. Nové zásoby nejsou, krajská silniční správa už ani neprodává své zásoby městům a obcím. Silnice v regionu tak chtějí udržovat inertními materiály. Ty jsou ale méně účinné a navíc bude na jaře náročnější odstranit je ze silnic. Silničářům v Česku přitom docházejí peníze. Po několika mírnějších zimách se totiž jejich příděly postupně snížily.

Údržba silnic Karlovarského kraje se předzásobuje posypovou solí před zimou za výhodnější letní ceny. Většinou jí zásoby vystačí na celou zimu a navíc může sůl prodávat dál městům a obcím, které se musí starat o své ulice. V případě, že sůl dojde, nebývalo problémem koupit další zásoby. Letos je to jiné.

„V poslední době je problém s dodávkou soli z Německa, protože spotřeba soli je enormní i tam. Dodávky jsou v současné době krácené až na jednu desetinu,“ popsal Josef Bulka ze společnosti Údržba silnic Karlovarského kraje.

Silničáři sůl potřebují, aby jim nenamrzaly silnice. V současnosti se přitom očekávají dešťové nebo smíšené srážky, které mohou na silnicích zmrznout.

Jedním z důsledků zkrácení dodávek soli krajským silničářům je také její akutní nedostatek ve městech. Na dvoře Chebských technických služeb zbývá posypová sůl asi na dva dny. Žádná nová dodávka přitom na obzoru není. „Bylo nám řečeno, že do konce února s největší pravděpodobností žádná sůl pro obce a města nebude,“ uvedl Miroslav Hofrajs, ředitel společnosti Chebské technické služby.

Sůl přitom může být nutně potřeba již dnes v noci. Podle meteorologických satelitů se ze sousedního Německa blíží velká oblačnost. Na Karlovarsko dorazí večer. Zatím se neví, v jakém skupenství voda spadne.

Posypová sůl
Posypová sůl