Obcemi jezdí více malých náklaďáků, řidiči nechtějí platit mýtné

Hustopeče (u Brna) – Starostové jihomoravských obcí podél dálnice D2 si stěžují na nárůst dopravy. Podle nich ho způsobilo zavedení elektronického mýtného pro malá nákladní auta lehčí než dvanáct tun. Souhlasí s tím i ministerstvo dopravy, podle něhož se někteří řídiči tímto způsobem vyhýbají placení mýtného.

Nákladní auta o hmotnosti od tří a půl do dvanácti tun musí nově na dálnicích a některých státních silnicích platit elektronické mýtné. Na jižní Moravě se to týká celkem pěti úseků.

Podle starostů obcí, které leží na vedlejších silnicích, které vedou souběžně se zpoplatněnými tahy, novela zákona přivedla do jejich obcí více aut. Nepřibylo jich sice tolik, kolik odhadovali pesimisté, přesto je patrný rozdíl. „Nárůst se dá odhadnout asi tak deset procent,“ upřesnil starosta Staroviček Vladimír Drbola.

Ministerstvo dopravy je ale přesvědčeno o tom, že nárůst je zcela minimální a celý problém považuje za zveličený. „Naprosto stejná situace byla, když se mýtné zavádělo v roce 2008 prvního ledna. To také všichni křičeli, že jim jezdí kamiony přes obce,“ uvedl mluvčí úřadu Karel Hanzelka.

Starostové trvají na svém tvrzení, že se provoz v obcích zvýšil alespoň o desetinu, a chtějí, aby stát zrušil mýtné pro lehké náklaďáky. „Po celou dobu činíme kroky k tomu, aby to mýtné se nějakým způsobem upravilo zpátky - aby tomu tak nebylo,“ řekl starosta Velkých Němčic František Smetana.