Pražské zelené povede do jarních voleb předseda strany Liška

Praha - Volebním lídrem Strany zelených v Praze bude jejich předseda Ondřej Liška. Novinářům řekl, že strana by v metropoli ráda získala nejméně stejně hlasů jako ve volbách v roce 2006, tedy asi deset procent. Výraznou většinou hlasů jej dnes do čela pražské kandidátky zvolila pražská organizace strany. Jeho předchůdce a exministr Martin Bursík se dle slov Lišky o své kandidatuře definitivně rozhodne do neděle. Pokud by Bursík kandidoval, bylo by to nejpravděpodobněji do Ústeckého kraje. Sám to dnes potvrdil v rozhovoru pro Rádio Česko a prohlásil, že své rozhodnutí již učinil. V Praze dnes ale u zelených zcela propadla Bursíkova partnerka Kateřina Jacques, která se neúspěšně ucházela o čtvrté místo na kandidátce.

Na druhém místě kandidátky je pražská zastupitelka Zuzana Drhová, na třetím gay aktivista Jiří Hromada. Veřejnost by mohlo zaujmout i jméno režisérky Olgy Sommerové na osmém místě pražské kandidátní listiny.

Liška nepochybuje o silném zázemí strany v Praze

Video Vstup Barbory Straňákové
video

Vstup Barbory Straňákové

„Získal jsem skutečně silný mandát. Podpořilo mě 90 procent pražských delegátů,“ podotkl předseda SZ. V čele kandidátky nahradil někdejšího radního Petra Štěpánka. Liškovo pražské angažmá je podle něj samého především dobrý krok k tomu ukázat, že zelení mají v Praze i nadále silné zázemí. „Nemusíme se bát ani takových soupeřů, jako je Karel Schwarzenberg nebo Věci veřejné,“ podotkl Liška. I takto silní soupeři byli podle něj důvodem, proč se v metropoli rozhodl kandidovat.

Exministr životního prostředí Bursík své stanovisko k případné kandidatuře podle Lišky oznámí v neděli. Severočeští zelení zasednou nad otevřenou kandidátkou v neděli. O Bursíka mají zájem také jako o bojovníka za zachování limitů těžby uhlí na Mostecku a kritika společnosti ČEZ. V Praze Bursík, který se z čela strany stáhl po jejím debaklu v posledních volbách do Evropského parlamentu, nyní silnou pozici nemá.

Zelení jednali i v krajích

Stranu zelených v Olomouckém kraji do sněmovních voleb povede jesenický zastupitel a předseda Hnutí Brontosaurus Tomáš Hradil, který získal většinovou podporu delegátů. Dvojkou olomoucké kandidátky bude prostějovská lékařka Danuše Pelikánová a trojkou Roman Haken z Přerova. Naopak zelení v Moravskoslezském kraji dnes svého volebního lídra nezvolili. Měla jím být novinářka Jana Lorencová, která však nyní již kandidovat nechtěla. První místo kandidátky nechali volné s tím, že lídra jim může dosadit předsednictvo strany.

Příští středu uspořádají krajskou konferenci zelení na Vysočině. Organizace v Pardubickém, Plzeňském, Středočeském a Karlovarském kraji budou jednat v sobotu 13. února, tedy den před zasedáním republikové rady v Praze, která má kandidátky definitivně potvrdit.

Ondřej Liška
Ondřej Liška
Více fotek
  • Ondřej Liška autor: Zbyněk Stanislav, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1410/140988.jpg
  • Konference SZ autor: Zbyněk Stanislav, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1410/140989.jpg