Policie šetří - místo znaleckých posudků odborné vyjádření

Praha/Brno – Desítky milionů korun se policii loni podařilo ušetřit díky dohodě se státními zástupci. U méně závažných trestních činů, jako jsou drobné krádeže nebo lehká ublížení na zdraví, se obejdou bez znaleckých posudků a spokojí se s odborným vyjádřením. To vyjde mnohdy až dvakrát levněji než posudek. Důvodem takového řešení byla ekonomická krize a její dopad na státní rozpočet.

„Mohu potvrdit, že počátkem loňského roku byla uzavřena dohoda mezi krajským ředitelstvím a krajským státním zastupitelstvím s cílem snížit náklady trestního řízení,“ uvedl mluvčí Krajského státního zastupitelství Brno. Například na Blansku řešili kriminalisté v roce 2008 krádež dřeva v hodnotě 12 tisíc korun, znalecký posudek přitom přišel na 11 tisíc.

Vedení policie se rozhodlo na podobných výdajích šetřit, a dohodlo se proto s krajskými státními zástupci na spolupráci. Ti místo drahého znaleckého posudku požadují po policistech jen odborné vyjádření, které nemusí vypracovat autorizovaný znalec. „U odborného vyjádření bychom zaplatili maximálně 125 korun za každou započatou hodinu, u znaleckého posudku 350 korun,“ vypočítává ušetřené náklady vedoucí jihomoravské kriminální policie Petr Sikora.

Policii se podařilo díky dohodě s žalobci ušetřit loni přes 70 milionů, nejvíc ušetřila právě jihomoravská policejní správa, a to téměř 15 milionů. Spisy, v nichž jsou místo posudků jen vyjádření, stačí i soudům. Ale zatímco policie si nový postup při dokazování pochvaluje, Komora soudních znalců ČR svým členům doporučila, aby pouze odborná vyjádření neposkytovali.

Výdaje jihomoravské policie na znalecké posudky
Výdaje jihomoravské policie na znalecké posudky