Poslanecký plat vzroste o 30 tisíc, pokud se politici neshodnou na změnách

Praha - Na ministerstvu práce a sociálních věcí vznikají úplně nová pravidla pro odměňování ústavních činitelů. Podle návrhu, který má Česká televize k dispozici, by si mohli poslanci v budoucnu sami hlasovat o výši svých platů. Ministr Šimerka počítá s tím, že by rozhodovali podle toho, jak dobře na tom bude státní rozpočet. Dnes jsou sice platy politiků zmrazeny, pokud se ale zákon nezmění, za rok výrazně stoupnou.

Podle ministerstva práce by výrazné navýšení platů ústavních činitelů zatížilo státní rozpočet, proto teď urychleně připravuje nová pravidla. Pokud by ale ve sněmovně změny neprošly, tak si řadový poslanec od roku 2011 včetně náhrad polepší měsíčně o 34 tisíc. Ministři by měli výplatu vyšší o 35 tisíc a prezident Klaus by si polepšil dokonce o sto tisíc korun měsíčně. A to v situaci, kdy ostatním státním zaměstnancům budou výplaty kvůli krizi stagnovat.

Ministr práce Petr Šimerka má teď na stole dva návrhy. Podle jednoho by si politici každý rok sami určovali valorizaci svých platů. V příštím roce by tak dál brali poslanci bez náhrad 61 tisíc měsíčně a pokud by si chtěli plat zvýšit, tak by o tom museli veřejně hlasovat. Podle Šimerky by se tak ukázalo, kdo z nich chce v době krize ještě víc zatěžovat rozpočet. Například místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) se tohoto kroku neobává, poslanci prý nejsou tak odtrženi od reality, aby si v době krize platy zvyšovali.

Zvýšení platů bude řešit až nová sněmovna

Podle druhé varianty by byl poslanecký plat 63 tisíc korun měsíčně, mzdy by se ale zvyšovaly pravidelně každý rok, a to podle toho, o kolik porostou platy např. učitelům, lékařům nebo státním úředníkům. V minulosti se tyto platy zvyšovaly v průměru o tři procenta ročně.

O tom, která varianta nakonec začne platit, rozhodne Parlament. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka proto upozorňuje, že je nutné najít takovou variantu, která bude v Parlamentu průchozí. Už teď je ale jasné, že se omezováním platů budou zabývat až poslanci zvolení v květnových volbách. Do voleb totiž poslanci nebudou mít čas a ani chuť se svými platy zabývat.