Exekucemi se to v Česku jen hemží

Praha – V Česku stále přibývá exekucí. Vyplývá to z údajů Exekutorské komory, která zároveň varuje, aby lidé, kteří o svůj majetek nechtějí přijít, nebydleli s dlužníky. Kromě toho přibývá i stížností na práci exekutorů. Kancelář ombudsmana tak řeší stovky případů. „V loňském roce evidovalo ministerstvo spravedlnosti necelých pět set stížností na exekutory. Pouze patnáct procent z nich bylo odůvodněných,“ podotkla mluvčí ministerstva Jitka Zinke.

Jedním z lidí, u kterých zazvonili exekutoři, je i dokumentarista František Jůza. Jeho syn je totiž dlužníkem. Jůza se stará o těžce nemocnou ženu a finančně na tom moc dobře není. „Během chvíle jsem přišel o kameru, počítač, fotoaparát, který mi slouží k uživení,“ popsal František Jůza z Třebíče. „Bylo nám řečeno, že pokud do rána neseženeme peníze, tak odvezou majetek,“ dodal.

Podle viceprezidenta Exekutorské komory Jiřího Proška nejsou rodiče povinni platit dluhy za své děti. Problém je ale v tom, že syn pana Jůzy má v jeho bytě nahlášený trvalý pobyt. Exekutoři sice oprávněně přišli do bytu, ale majetek, který chtěli zabavit, dlužníka nebyl. Je to ale nezajímalo.

„V případě, že tatínek je vlastníkem těch věcí a není tím dlužníkem, tak by měl podat písemný návrh na vyškrtnutí těch věcí ze soupisu,“ vysvětlil Prošek. Podobných případů evidují exekutoři v zemi stovky. I kvůli tomu spustila exekutorská komora bezplatné poradny pro veřejnost.