„Vědci z Masarykovy univerzity vytvořili systém na vyhledávání, identifikaci a kategorizaci obrázků a mohu potvrdit, že policie se o tento systém zajímá. Proběhly už první experimenty a v současné době se hledají možnosti další spolupráce,“ potvrdila mluvčí brněnské univerzity Tereza Fojtová.
Každý soubor v zadrženém počítači musí dnes kriminalista porovnat s databází takzvaných závadových materiálů, aby zjistil, jestli se v ní nenachází stejný nebo podobný obrázek. „Zadržená data na CD, DVD nebo hard discích musíme manuálně projít, zpracovat a o výsledcích pořídit odborný záznam,“ přibližuje mravenčí práci policistů vedoucí odboru počítačové kriminality Rostislav Šenk.
Dlouhé hodiny u počítače by ale měl nový software brněnských odborníků zkrátit na pouhé minuty, nebo dokonce sekundy. „Spolupracujeme také s kolegy z francouzského Lyonu, kteří mají databázi obrázků a audiozáznamů z celého světa. Porovnání v databázi probíhá elektronicky a nový software by s ní uměl komunikovat,“ mluví o dalším možném využití brněnského programu Šenk.
Nicméně detaily projektu pro boj s dětskou pornografií policie zatím tají, nechce dát zločincům šanci, aby se mohli připravit. Vědci Masarykovy univerzity už slaví úspěchy s podobným softwarem. Umí zpracovat miliony stran studentských prací a odhalit případné plagiátory.