Nehod bylo loni o trochu více, výrazně vzrostl objem škod

Praha – Počet dopravních nehod se loni drobně zvýšil. Uvedly to pojišťovny na základě svých statistik. Mnohem výrazněji se ovšem zvýšily částky, které musely pojišťovny zaplatit za likvidaci škod vzniklých při nehodách. Vývoj neodpovídá policejním statistikám, ty jsou ale nepřesné, protože mezi lety 2008 a 2009 se zvýšila minimální škoda, při níž je nutné policii k nehodě volat. Vývoj objemu škod je podle pojišťoven jedním z hlavních faktorů určujících ceny pojištění.

Počet nehod se loni oproti roku 2008 drobně zvýšil. Podle pojišťovny Generalli byl jejich počet loni vyšší asi o čtyři procenta, společnost zaznamenala přes 53 tisíc škod na motorových vozidlech. Mírný nárůst havárií zaznamenala také pojišťovna Allianz. Česká pojišťovna se naopak musela postarat o méně havarovaných aut než předloni – jejich počet klesl z 260 tisíc na 255 tisíc.

Zástupci pojišťoven ovšem shodně poukazují na to, že ačkoli se počet nehod zvýšil relativně málo, v některých případech i snížil, na likvidaci škod musely společnosti loni vydat mnohem více peněz než předloni. Celková výše škod, které evidovala Generalli, stoupla meziročně téměř o desetinu, podobné je to také u Allianz. Růst této položky zaznamenala i Česká pojišťovna. Zhruba stejně peněz jako předloni vydala v roce 2009 pojišťovna Kooperativa.

„Objem škod bohužel neustále stoupá. Zdokonalují se auta, komponenty, ale především možnosti v medicíně,“ vysvětlil důvody, proč u většiny pojišťoven rostou náklady na likvidaci škod mnohem rychleji než počet nehod mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

Podle statistiky ČSOB Pojišťovny se loni nejvíc bouralo v Praze, na Ústecku, Ostravsku, Mostecku a Kladensku. Naopak relativně nejméně nehod se během roku stalo na Rychnovsku, Havlíčkobrodsku, Žďársku a Orlickoústecku.