Neprůhledné obchody kolem státních hmotných rezerv připravují ČR o miliony

Praha – Stát kvůli neprůhlednému fungování Správy státních hmotných rezerv (SSHR) zřejmě přichází o miliony korun. Informaci přinesl server Aktuálně.cz. SSHR má schraňovat a ochraňovat strategické komodity pro případ krizových událostí. Jako příklad nevýhodných obchodů, na nichž stát tratí desítky milionů korun, server uvádí prodej 7000 tun starých zásob bavlny, který se odehrál přede dvěma lety. SSHR už podle serveru prověřuje civilní kontrarozvědka, Nejvyšší kontrolní úřad i poslanci kontrolního výboru sněmovny.

Do případu už se vložila i policie, která prošetřuje podezření, že vedení úřadu tehdy prodalo soukromé firmě bavlnu za poloviční cenu, než která se nabízela na burze. U zakázky se údajně objevují i pochybnosti o způsobu, jakým byl kupec vybrán. Vedení SSHR se totiž rozhodlo, že neprodá starou bavlnu na burze, ale vyhlásí soutěž o nejvhodnější nabídku. V ní si ale stanovilo podmínku, že vítěz musí během dvou týdnů složit jistinu ve výši 9,5 milionu korun. Do soutěže se pak přihlásila pouze firma Fobos Invest, která ji vyhrála a získala tak přes 7000 tun bavlny za 107,1 milionu korun. Za kilogram bavlny zaplatila v přepočtu 15 korun. Pokud ji prodala dál, mohla na obchodu vydělat miliony.

Stát mohl získat o desítky milionů korun víc

Podle nevládní organizace Transparency International (TI), která se případem zabývala a podala trestní oznámení, byla cena za bavlnu v dané době na burze dvojnásobně vyšší. Stát tak mohl získat o desítky milionů korun víc. „Vznikl nepoměrný rozdíl mezi cenou nabízenou vybraným zájemcem a cenou, za kterou by bylo možné bavlnu prodat,“ píše se v trestním oznámení (TI) z roku 2008. Podle protikorupční organizace se navíc vzhledem k okolnostem prodeje nabízí podezření, že celá zakázka byla firmě Fobos Invest šita na míru.

Vedení SSHR případ odmítlo komentovat. „Vzhledem k tomu, že prodej bavlny firmě Fobos Invest, a.s. je i nadále v šetření Policie ČR, respektive Správa nebyla dosud o ukončení šetření informována, nebudeme se k prodeji vyjadřovat,“ vzkázala mluvčí úřadu.

Pole s bavlnou
Pole s bavlnou