Bavorsko chce vysvětlovat příhraniční kontroly

Mnichov – Bavorské ministerstvo vnitra představilo informační leták, který v češtině, angličtině a němčině informuje o namátkových příhraničních kontrolách. Ty provádí především u českých řidičů bavorská policie. Leták nemá mít preventivní účinek, řidiči ho totiž dostanou od německých policistů při případné kontrole. České ministerstvo vnitra i policie se zároveň snaží zmírnit nasazení bavorských policistů, neboť každá čtvrtá jejich kontrola v příhraničí se týká českého vozidla. Podle českého ministerstva ovšem komunikace vázne, Bavoři nemají zájem situaci změnit. Kontroly přitom probíhají i v rakouském a saském příhraničí, tam jsou ale mnohem mírnější.

Na komunikační problémy si české úřady stěžují i v případě vydání bavorského informačního letáku. České ministerstvo o jeho přípravě nebylo zpraveno. „(Bavorské) ministerstvo vnitra nás neinformovalo, komunikovalo s policejním prezidiem. Policejní prezidium vůči obsahu toho letáku, respektive proti logu české policie na letáku protestovalo,“ uvádí ředitel odboru azylové a migrační politiky českého ministerstva vnitra Tomáš Haišman.

Česká strana přesto věří, že se s vydáním brožury situace trochu zlepší – bavorští kontroloři totiž v současnosti jezdí v neoznačených autech a k zastavení si vymýšlejí pozoruhodné důvody. Patří mezi ně například údajná liberalizace přístupu ke drogám na české straně. V letáku se řidiči seznámí i s právy bavorských policistů.

Video Rozhovor s Tomášem Haišmanem
video

Rozhovor s Tomášem Haišmanem

Německým kontrolám – tzv. závojovému pátrání – ovšem zatím nezabránila ani Evropská komise, která se podle Tomáše Haišmana neoficiálně vyjádřila ke stížností Česka na přístup bavorské policie. „Evropská komise je spíše na naší než na bavorské straně,“ říká.

Bavorská strana poukazuje na to, že jsou kontroly právně v pořádku. Policie totiž má právo namátkově zkontrolovat kteréhokoli řidiče. Německé úřady tak odbývají i stížnosti na šikanu českých řidičů a také cestujících z autobusů, které nutí vystoupit a v mrazu, nebo naopak horku před vozidlem čekat na konec prohlídky. „Byť se řada stížností dostala na příslušná místa v Německu, odpovědi byly vždy jednoznačné: Německý policejní důstojník má právo zastavit bez podezření kohokoli na území Německa,“ krčí rameny Haišman. Bavorské policejní kontroly jsou časově neomezené.

Pokud se ani po vydání letáků přístup bavorské policie nezmění, hodlá české ministerstvo vnitra přistoupit k protiopatřením. Haišman je nechce specifikovat, mohou se ale podle něj začít objevovat již během několika týdnů. Podobně razantní přístup jako její bavorský protějšek ale česká policie vůči německým řidičům v příhraničí nechystá.

Informační leták bavorské policie
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24