Havel má zánět dýchacích cest, bere antibiotika

Praha - Bývalý prezident ČR Václav Havel má podle sdělení jeho osobní mluvčí další zdravotní komplikace. Jedná se o zánět dýchacích cest, Havel kvůli tomu již začal brát antibiotika. Exprezident zatím zrušil svůj plánovaný program na dva až tři dny. Jak dlouho se bude bývalý prezident léčit, záleží podle jeho lékařů na průběhu onemocnění, uvedla mluvčí. Server Novinky.cz informoval, že bývalý prezident zatím zůstává v domácím léčení.

Havel zrušil mimo jiné účast na dnešní tiskové konferenci k nové knize Karla Hvížďaly, sdělil za organizátory akce Jiří Sedlák. Hvížďalova kniha obsahuje mimo jiné rozhovory s bývalým prezidentem nebo s hercem a disidentem Pavlem Landovským.

Poslední vážné komplikace Havel zažil zhruba před rokem. Do motolské nemocnice byl přijat 12. ledna, kdy mu bylo ihned po příchodu do nemocnice odoperováno zánětlivé ložisko v krku. Jeho rehabilitaci však zkomplikovalo zahlenění plic. Někdejší český a československý prezident dostával silná antibiotika, dýchal s pomocí kyslíkové masky a rehabilitoval s nejznámějšími českými odborníky.

Třiasedmdesátiletého Havla trápí zdravotní problémy často. Na jeho zdraví se podepsalo vězení v 80. letech i dlouholeté kouření. Každé respirační onemocnění je pro Havla navíc vyšším rizikem. Havlovi totiž před lety lékaři kvůli nádoru odstranili polovinu plíce.