Členové Berdychova gangu s dovoláním nepochodili

Brno - Nejvyšší soud odmítl dovolání členů Berdychova gangu - Tomáše Půty a Maroše Šuleje. Za účast na zločinech v letech 1999 až 2001 jim středočeský krajský soud a Vrchní soud v Praze vyměřily deset a šest let vězení. NS rozhodl bez veřejného jednání na konci ledna. Soud odmítá zveřejnit jakékoli další podrobnosti, dokud nebude rozhodnutí doručeno účastníkům řízení.

Advokát Půty Jaroslav Ortman se nedávno vyjádřil, že se v dovolání snažili především zpochybnit existenci takzvaného zločinného spolčení, které jeho klientovi přitížilo při ukládání trestu. „Zločinné spolčení má nějaké zákonné znaky a my se domníváme, že nejsou naplněny,“ řekl Ortman. Případný zásah Nejvyššího soudu by mohl Půtovi přinést mírnější trest.

Půta dostal trest za pět loupeží, jednu krádež a porušování domovní svobody, bývalý příslušník slovenské policejní zásahové jednotky Šulej za pomoc k loupeži a krádež. Spolu s nimi byli v tomtéž procesu souzeni také Radek Trumpeš, který odešel se čtrnáctiletým trestem, a David Berdych. Údajný šéf gangu už předtím dostal od soudů v součtu více než 15 let vězení.

Proces s gangem Davida Berdycha:

V několika soudních řízeních s Berdychovým gangem bylo za různé činy odsouzeno více než 30 lidí. Největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky je ojedinělý propojením podsvětí s elitními detektivy, kteří měli s organizovaným zločinem bojovat.