Pražský okruh se možná zpozdí kvůli hluku

Praha - Plánované stavbě části dálničního okruhu na východě Prahy hrozí až několikaleté zpoždění. Ministerstvo pro místní rozvoj zrušilo územní rozhodnutí pro oblast Běchovic kvůli hrozícímu hluku z tisíců aut. Celé řízení se tak vrací zpět na pražský magistrát, který teď musí zvážit, jestli stačí jen zlepšit protihluková opatření, nebo bude nutné celý projekt přepracovat, uvedl on-line deník Aktuálně.cz. Nadměrnému hluku z automobilů by byli vystaveni obyvatelé 120 domů v Běchovicích.

Za zrušeným územním rozhodnutím stojí ministerstvo zdravotnictví. Pražská hygienická stanice sice v Běchovicích vyhlásila takzvané ochranné hlukové pásmo, v němž se zákonné limity nemusejí dodržovat, ministerstvo zdravotnictví ovšem tuto „zónu hluku“ zrušilo, protože podle něj odporuje právním předpisům.

„Ze strany Hygienické stanice hlavního města Prahy, respektive orgánů ochrany zdraví nelze místo protihlukových opatření požadovat ochranné hlukové pásmo,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Z tohoto důvodu pak ministerstvo pro místní rozvoj zrušilo celé územní rozhodnutí.

Na tahu je nyní pražský magistrát. Do územního rozhodnutí může například zapracovat nové protihlukové valy, jak je navrhuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). V úvahu však také připadá zahájení zcela nového územního řízení a vypracování nového projektu dálnice. Od rozhodnutí magistrátu se bude odvíjet délka zpoždění výstavby.

Podle mluvčí ŘSD Martiny Vápeníkové nelze bez územního rozhodnutí zahájit výkup pozemků. Podle původních plánů se měla běchovická část začít stavět příští rok a první auta se zde měla projíždět o dva roky později.

Běchovické sdružení Zdravé životní prostředí, které celou kauzu rozpoutalo, je s rozhodnutím ministerstva pro místní rozvoj spokojené. Sdružení chce trasu dálnice posunout dále na východ, aby nevedla přes okrajové části hlavního města. Celková délka okruhu má být 83 kilometrů, hotovo je 17 km.