Reportéři ČT: Studovat na maturitu? Prominenti nemusí

Praha – Po odhalení nespravedlivého rozdávání titulů na právnické fakultě v Plzni si mnoho lidí položilo otázku, zda jsou plzeňské podvody jediné svého druhu. Nyní je zřejmé, že ani další školy si nemohou být jisté, že jejich absolventi si své diplomy opravdu zaslouží. Příkladem je případ z počátku devadesátých let, kdy inspektoři odhalili problém s udělováním maturit na střední odborné škole v Dobřichovicích. Kauza však vyšuměla do ztracena. Bylo to snad tím, že „záškoláci“ pracovali na pražském magistrátu a další byl slavný hudebník? O případu informovali Reportéři ČT.

Při kontrole maturitních protokolů na Střední odborné škole specializační v Dobřichovicích inspektoři zjistili, že u tří jmen chybí záznamy o složení maturitní zkoušky. A po bližším zkoumání se dokonce přišlo na to, že u zmíněných žáků neexistují ani zápisy, dokládající samotné studium na škole. Administrativní chyba je prý vyloučena. „Jestliže maturitní protokol končí pořadovým číslem dvacet šest, potom je volno a potom následuje třicet pět a třicet šest, tak to nemůže být administrativní chyba,“ ujišťuje bývalá inspektorka České školní inspekce Machoňová.

Všechno bylo podle zákona

Pod záhadnými maturitními vysvědčeními je podepsán tehdejší ředitel a zakladatel školy Karel Neumann. V jeho soukromém domě v Dobřichovicích měla tehdy škola oficiální sídlo, i když výuka probíhala v Hostivaři. Pan Neumann ale podvody odmítá. „Tam byla maturitní komise, která normálně byla jmenovaná, která je vyzkoušela, museli odevzdat práci a všechny náležitosti tak, jak to vyžadoval zákon a předpisy v té době platící,“ tvrdí bývalý ředitel školy.

Když se tenkrát v roce 1993 problémy s maturitami provalily, škola byla přetransformována na jinou soukromou školu - Umění a managementu, kde by měl být podle pana Neumana k nalezení původní archiv školy. Nástupnickou školu vede pan Vašíček, který byl tehdy dva měsíce ředitelem Neumannovy školy. Ten prý žádné dokumenty nemá. „Akorát tam zůstala nějaká podepsaná maturitní vysvědčení beze jmen,“ dodává Vašíček.

Pro většinu lidí je maturita velká sláva a životní zlom. Jenže pokud je pravda to, co zjistila tehdejší kontrola a co dosvědčuje pan Vašíček, tak se zdá, že někomu jde jen o kus papíru, který se dal - stejně jako v plzeňské kauze - získat trochu jinak než studiem. V tomto případě padá podezření na tehdejšího radního Hlavního města Prahy Igora Klimoviče, jeho asistenta Daniela Bernarda a muzikanta Antonína Gondolána.

Na ministerstvo jedině s maturitou

Gondolán si podrobnosti ohledně dodatečného studia nepamatuje. „Já mám pocit, že to bylo dálkové. Kvůli dalšímu zaměstnání jsem musel mít maturitu,“ matně si vzpomíná Gondolán. Vysvědčení potřeboval, aby mohl získat živnostenské oprávnění na podnikání a také aby mohl pracovat na ministerstvu kultury, kam záhy po získání diplomu nastoupil jako referent odboru, který se dnes jmenuje odbor regionální a národnostní kultury. Na toto pracovní místo byl zařazen v souvislosti s platnou legislativou na základě doloženého vzdělání, tedy na základě vysvědčení o maturitní zkoušce.

Další dva podezřelí se odmítli ke kauze vyjádřit. Zvláštní postup při zisku maturity jim však nebránil pustit se do politiky. Bývalý pražský radní za republikány Igor Klimovič je nyní členem místní organizace ČSSD na Praze 13 a Daniel Bernard vykonává funkci místopředsedy Strany důstojného života.

Poté, co se na podvody přišlo, předali kontroloři věc ministerstvu školství. Dokumenty se zde však záhadně ztratily. „Když se mi podařilo dohnat pana ministra, tak jsem se ho přímo zeptal, co s tím míní dělat. Pokrčil rameny a říkal, co já s tím mám dělat,“ vzpomíná jeden z inspektorů Jurčík. Případ nevyřešila ani policie, která ho z neznámých důvodů odložila. Zabývat se tím nebudou ani teď, je to prý stará záležitost.

Budova školy
Budova školy
Více fotek
  • Budova školy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/904/90339.jpg
  • Antonín Gondolán zdroj: ceskatelevize.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1415/141434.jpg
  • Ministerstvo školství autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/929/92840.jpg